Handhavingsthema’s die in kwadrant 1 vallen, krijgen de hoogste prioriteit, die in 4 de laagste.

Risicomatrix

In Aalsmeer is gebruik gemaakt van een analyse-instrument wat ontwikkeld is door het Expertisecentrum

Rechtshandhaving van het Ministerie van Justitie in opdracht van de Stuurgroep Handhaven op Niveau.

De matrix werkt met cijfers maar de uitkomst is niet objectief. Het is een gevolg van een keuze. De uitkomst moet dan ook altijd aan de eigen opvattingen getoetst worden. Bepaalde criteria kunnen bijvoorbeeld zwaarder wegen dan andere.

Invullen van de tabel: negatief effect en kans

In de tabel scoort in de verticale kolom “negatieve effecten” de gemiddelde verwachte ernst van de gevolgen van overtreding van regels die voor het desbetreffende beleidsveld gelden. In algemene woorden gesteld gaat het om het belang dat het voorschrift beschermt en in welke mate het die bescherming biedt. Het is handig om bij het invullen van de matrix steeds een concrete vraag voor ogen te nemen. Daarom zijn bij het invullen van de risicomatrix de volgende zes vragen gebruikt:

  • - Fysieke veiligheid: In welke mate draagt het wel voldoen aan de gedragsvoorschriften die tot dit thema behoren bij aan de fysieke veiligheid. Anders gezegd; zijn de gedragsvoorschriften bedoeld om de fysieke veiligheid te beschermen?
  • - Kwaliteit sociale leefomgeving: In welke mate draagt het wel voldoen aan de gedragsvoorschriften die tot dit thema behoren bij aan de kwaliteit van de sociale leefomgeving. Anders gezegd; zijn de gedragsvoorschriften bedoeld om de kwaliteit van de sociale leefomgeving te beschermen? • Financieel-economisch: Hoe groot is de financieel economisch schade voor de gemeenschap/ gemeente als alle subjecten de tot hen gerichte gedragsvoorschriften overtreden?
  • - Natuur: In welke mate draagt het wel voldoen aan de gedragsvoorschriften die tot dit thema behoren bij aan bescherming van het natuurschoon. Anders gezegd; zijn de gedragsvoorschriften bedoeld om het natuurschoon te beschermen?
  • - Volksgezondheid: In welke mate draagt het wel voldoen aan de gedragsvoorschriften die tot dit thema behoren bij aan de bescherming van de volksgezondheid. Anders gezegd; zijn de gedragsvoorschriften bedoeld om de volksgezondheid te beschermen?
  • - Imago: Hoe groot is de politiek-bestuurlijke afbreuk als de voorschriften uit dit thema onvoldoende worden nageleefd?

De “kans” scoort op grond van de verwachte kans dat ongewenste effecten optreden bij de betreffende onderwerpen, bij de huidige stand van uitvoering door de gemeente Aalsmeer. Dit wordt vooral veroorzaakt door het overtreden van de betreffende regels. Wanneer we op deze wijze te werk gaan, wegen we onze opvatting over het belang dat de regel beschermt tegen de mate waarin wij verwachten dat mensen die regel overtreden.

Risico’s kunnen in beeld gebracht worden met behulp van de door het

FysiekKwaliteitFinecNatuurVolksgezondheidImago
0,01 geen effectIdemIdemIdemIdemIdem
1 = pijn of letsel bij een individuNauwelijks toename onveiligheidsgevoelens1 = € 1,-- - € 1.000,--1 = enige verstoring van het aanzien1 = gering gevaar voor de gezondheid1 = nauwelijks bestuurlijk belang/ aantasting imago
2 = pijn of letsel bij meer individuenEnige toename onveiligheidsgevoelens2 = € 1.000,-- - € 10.000,--2 = aanzienlijke aantasting van het aanzien2 = gevaar voor de volksgezondheid2 = klein bestuurlijk belang/aantasting imago
3 = zwaar letsel bij een enkeling of gering letsel bij velenGemiddelde toename onveiligheidsgevoelens3 = € 10.000,-- - € 100.000,--3 = aantasting leefomgeving van enige duur3 = groot gevaar voor de volksgezondheid e/o enige ziekte gevallen3 = gemiddeld bestuurlijk belang/ aantasting imago
4 = dood van een enkeling of ernstig letsel bij velenGrote toename onveiligheidsgevoelens4 = € 100.000,-- - € 1.000.000,--4 = aantasting leefomgeving van lange duur4 = veel ziekte gevallen e/o een enkel sterfgeval4 = groot bestuurlijk belang/aantasting imago
5 = meer dodenZeer grote toename onveiligheidsgevoelens5 > € 1.000.000,--5 = vernietiging leefomgeving5 = meer sterfgevallen5 = zeer groot bestuurlijk belang/ aantasting imago

Resultaten van de uitgevoerde risico-inventarisatie in Aalsmeer:

Handhavings-themafyskwafinecMilgezimbelkansrisicoprioriteit
Bouwvergunningen grote projecten4452343,673112
Bouwvergunningen3231222,1736,54
Controle Bestaande bouw2222312244
Opsporing Illegale bouw (zonder vergunning)1123232364
Sloop (incl. Asbest)1233442,8325,6674
Gebruik gebouwen /brandveiligheid4443353,83415,331
Gebruik tijdelijke bouwwerken2112211,5463
Actualisatie bestemmingsplannen1243132,3349,3333
Gebruik in strijd met bestemmingsplan2434343,33516,671
Illegale bewoning44344545201
Aanlegvergunning1124111,6723,3334
WM bedrijven categorie 1 en 21222211,67354
WM bedrijven categorie 3 en 43344433,54141
Milieu toezicht (particulieren) geur, geluid, klachten1323222,1736,54
Afval (zwerfvuil, stort, hondenpoep)1433222,54103
Bodem2144322,67384
Water /riolering2234222,5254
Energie1124121,8347,3333
Externe veiligheid4544344282
Gebruik Openbare ruimte vergunningen2322122364
Openbare orde algemeen (verboden )2541132,67384
Evenementen3332242,8325,6674
Horeca (vaste)2333433394
Winkeltijden1221111,3311,3334
Kansspelen1111111114
Parkeren1321242,1736,54
VBA5455454,673142
Westeinderplassen (gebruik snel varen e.d.)2224332,67384
Kinderdagverblijven3431343394

De toezichtstrategie op basis van de uitkomsten van een risicoanalyse

De toezichtstrategie gaat over de aanpak van het toezicht. Hierbij wordt de intensiteit gekoppeld aan het risico (kans maal effect), die verschilt per kwadrant. Zie de figuur hieronder:

Kadernota 1 pag. 43

Dat houdt in dat bijvoorbeeld in het kader van de handhaving van brandveiligheid dat prioriteit 1 heeft gekregen, sprake zal zijn van intensief en vooraf geprogrammeerd toezicht. In het geval van illegale bewoning (ook prioriteit 1) gaat het om intensief en projectmatig toezicht.

In gevallen waarbij over het algemeen niet veel klachten zijn, bijvoorbeeld de bouw van dakkapellen aan achterzijdes, en waarbij het potentiële effect niet zo groot is, kan sprake zijn prioriteit 4. In dit soort gevallen wordt dan alleen opgetreden bij een klacht.