Bijlage 1. Tijdnormering hulp bij het huishouden.

Let op: Tijdnormering is indicatief. Altijd individuele afweging maken. Als er een reden is om af te wijken van deze normeringen, kan dat, mits onderbouwd altijd.

Hulp bij het huishouden – alleenstaande (kleine eengezinswoning /flat)

NractiviteitenUren
1.1boodschappen doen voor het dagelijks leven60 p week1u
1.2broodmaaltijd bereiden15 p keer1u45
1.3warme maaltijd bereiden: hierbij dient gebruikt te worden gemaakt van de voorliggende algemene voorzieningen, als Tafeltje Dekje, Ah.nl of Apetitonvtnvt
1.4licht huishoudelijk werk (kamers opruimen etc)60 p week1u
1.5zwaar huishoudelijk werk (huis schoonmaken, stofzuigen, wc/badkamer reinigen etc)90 p week1u30
1.6de was doen (kleding/linnengoed wassen)60 p week1u
Veel voorkomende combinatiesminutenuren
1.4 + 1.5licht + zwaar1502u30
1.4 + 1.6licht + was1202u
1.5 + 1.6zwaar + was1502u30
1.4 + 1.5 + 1.6licht + zwaar + was2103u30
1.2 + 1.4 + 1.5 + 1.6brood (7x) + licht + zwaar + was3155u15

Hulp bij het huishouden alleenstaande (eengezinswoning)

Nractiviteitenminutenuren
1.1boodschappen doen voor het dagelijks leven60 p week1u
1.2broodmaaltijd bereiden15 p keer1u45
1.3warme maaltijd bereiden: hierbij dient gebruikt te worden gemaakt van de voorliggende algemene voorzieningen, als Tafeltje Dekje, Ah.nl of Apetitonvtnvt
1.4licht huishoudelijk werk (kamers opruimen etc)60 p week1u
1.5zwaar huishoudelijk werk (huis schoonmaken, stofzuigen, wc/badkamer reinigen etc)180 p week3u
1.6de was doen (kleding/linnengoed wassen)60 p week1u
Veel voorkomende combinatiesminutenuren
1.4 + 1.5 licht + zwaar2404u
1.4 + 1.6 licht + was1803u
1.5 + 1.6 zwaar + was2404u
1.4 + 1.5 + 1.6 licht + zwaar + was3005u
1.2 + 1.4 + 1.5 + 1.6 brood (7x) + licht + zwaar + was4056u45

Hulp bij het huishouden twee-/meerpersoonshuishouden (woonsituatie niet van belang)

NrActiviteitenMinutenUren
1.1Boodschappen doen voor het dagelijks leven60 p week (evt +)1u
1.2Broodmaaltijd bereiden15 p keer (evt +)1u45
1.3Warme maaltijd bereiden: hierbij dient gebruikt te worden gemaakt van de voorliggende algemene voorzieningen, als Tafeltje Dekje, Ah.nl of Apetitonvtnvt
1.4Licht huishoudelijk werk (kamers opruimen etc)90 p week (evt +)1u30
1.5Zwaar huishoudelijk werk (huis schoonmaken, stofzuigen, wc/badkamer reinigen etc)180 p week (evt +)3u
1.6De was doen (kleding/linnengoed wassen)90 p week (evt +)1u30
Veel voorkomende combinatiesMinutenUren
1.4 + 1.5Licht + zwaar2704u30
1.4 + 1.6Licht + was1803u
1.5 + 1.6Zwaar + was2704u30
1.4 + 1.5 + 1.6Licht + zwaar + was3606u
1.2 + 1.4 + 1.5 + 1.6Brood (7x) + licht + zwaar + was4657u45

‘evt +’ houdt in, dat extra tijd geïndiceerd kan worden bij grotere leefeenheden, aanwezigheid kleine kinderen, extra bewassing etc

Hulp bij het huishouden overige activiteiten alleenstaanden/twee- of meerpersoonsleefeenheden

NrActiviteitenMinutenUren
2.1Anderen helpen in huis met zelfverzorging
2.2Anderen helpen in huis bij bereiden maaltijdNvt. Hierbij dient gebruikt te worden gemaakt van de voorliggende algemene voorzieningen, als Tafeltje Dekje, Ah.nl of ApetitoNvt
2.3Dagelijkse organisatie van het huishouden30 p week0u30
3.1Psychologische begeleiding30 p week0u30
3.2Advies, instructie, voorlichting *30 p keer (max 3 keer p week, 6 weken)1u30

* als AIV om huishouden aan te leren; dan geen tijd voor AIV indiceren, maar aan te leren activiteiten indiceren in tijd en AIV aanklikken om aan te geven dat het om aanleren van die activiteiten gaat.

3. Normering huishoudelijke taken in minuten.

3.1. Huishoudelijke werkzaamheden

Voor de hulp bij het huishouden zijn standaardindicaties ontwikkeld die zijn opgenomen in bijlage 1. In deze paragraaf wordt per activiteit een normtijd aangegeven.

3.1.1. Boodschappen voor het dagelijkse leven doen

TOTAAL | 1 maal per week | 60 min p/w

Boodschappenlijst samenstellen Boodschappen inkopen en opslaan - wekelijks

Factoren meer/minder hulp:

  • - Indien het cliëntsysteem bestaat uit meer dan 4 personen, of er zijn kinderen < 12 jaar, kan er 2x per week boodschappen worden geïndiceerd; +30 min, wanneer afstand tot de winkels groot is,

3.1.2. Maaltijdverzorging: broodmaaltijd (bereiding broodmaaltijd/warme maaltijd)

TOTAAL warm TOTAAL brood | 30 min p.k 15 min p.k

Broodmaaltijd klaarzetten Tafel dekken en afruimen Koffie/thee zetten Afwassen (machine-handmatig) Eten bereiden voorbereiden koken Opslaan en beheer levensmiddelenvoorraad Afwassen en opruimen

Factoren meer/minder hulp

  • - Aanwezigheid kinderen < 12 jaar: + 20 min per keer.

3.1.3. Licht poetswerk in huis: kamers opruimen

TOTAAL60-90 min p.w
ActiviteitenAfwassen, indien geen maaltijdvoorbereiding is geïndiceerd Handmatig: 15 – 30 minuten per keer Machine in- en uitruimen: 10 minuten per keer Hand en spandiensten Opruimen Totaal dagelijkse beurt interieur is afhankelijk van de grootte van de woning en de specifieke kenmerken van het cliëntsysteem: 15 tot 40 minuten per keer Stof afnemen/ragen Bedden opmaken

Factoren meer/minder hulp

  • - PG problematiek/communicatieproblemen.
  • - Aantal kinderen onder de 12.
  • - Huisdieren: bij allergie: eerst sanering.
  • - Allergie voor huisstofmijt, COPD: in gesaneerde woning.
  • - Ernstige beperkingen in gebruik van armen en handen.
  • - Alleen de kamers die in gebruik zijn, worden schoongehouden. Voor een cliëntsysteem zonder kinderen max. 20 min per keer, voor een cliëntsysteem met kinderen < 12 max. 30 min per keer.
  • - Frequentie: In principe max. 3 maal per week 20-30 min.

Dit betekent dat iemand die naast overname zwaar huishoudelijk werk 1.5 ook overname van licht huishoudelijk werk 1.4 nodig heeft, in de praktijk één klasse boven de klasse voor 1.5 uitkomt. Dus klasse 2 (klein huis, tot 3 kamers/kleine eengezinswoning / 1 persoon) of 3 (groot huis/3 kamers of meer/ tweepersoons huishouden)

3.1.4. Huishoudelijke werkzaamheden: stofzuigen, wc/badkamer schoonmaken

TOTAAL | TOTAAL Zwaar huishoudelijk werk: de omvang van de benodigde ondersteuning is meer afhankelijk van de grootte en inrichting van de woning dan van de aanwezigheid van een extra persoon. | 1 persoonshuishouden/ < 2 kmrs klasse 1 1x per 3 uur in de 14 dgn, 2 persoonshuishouden/ > 3 kmrs klasse 2 XX uur

Stofzuigen Schrobben dweilen soppen: sanitair en keuken Bedden opmaken/verschonen Opruimen huishoudelijk afval

Factoren meer /minder hulp: zie ook onder 4.1.3.

  • - In grote woningen met hoge bezettingsgraad, vervuilingsgraad, COPD problematiek of aanwezigheid van jonge kinderen is een hogere klasse reëel. Verzorgen van huisdieren valt in de marge van de klasse.
  • - Frequentie: Met de genoemde verrichtingen worden de wekelijkse activiteiten bedoeld.

-

3.1.5. Verzorging kleding/linnengoed

TOTAAL | 1 pers. 60 min 2 pers. 90 min per week

Kleding en linnengoed sorteren en wassen in wasmachine Centrifugeren, ophangen, afhalen, Was drogen in droogmachine Vouwen, strijken, opbergen Ophangen/afhalen wasgoed

Factoren meer minder werk

  • - Aantal kinderen < 16 jaar + 30 min per kind per week.
  • - Bedlegerige patiënten + 30 min.
  • - Extra bewassing i.v.m. overmatige transpiratie, incontinentie, speekselverlies enz.: + 30 min.
  • - Frequentie: eenmaal per week, huishoudens met kleine kinderen maximaal 3x per week.

3.2. Organisatie van het huishouden

3.2.1. Opvang en/of verzorging van kinderen/volwassen huisgenoten (anderen helpen met zelfverzorging)en Anderen helpen bij het bereiden van maaltijden

De grondslag ligt bij de ouder. Deze is tijdelijk niet in staat om de ouderrol op zich te nemen.

TOTAAL | Tot max. van 40 uur aanvullend op eigen mogelijkheden

Wassen en aankleden Hulp bij eten en/of drinken Maaltijd voorbereiden Sfeer scheppen, spelen Opvoedingsactiviteiten

Factoren meer/minder werk

  • - Aantal kinderen -/+.
  • - Leeftijd kinderen -/+.
  • - Gezondheidssituatie/functioneren kinderen/huisgenoten.
  • - Aanwezigheid gedragsproblematiek +.
  • - Samenvallende activiteiten -.
  • - Klasse: afhankelijk van de situatie, indien kinderen < 6 jaar gecombineerd met hulp bij het huishouden activiteiten tot een max. omvang van 40 uur per week.

3.2.2 Dagelijkse organisatie van het huishouden

TOTAAL | 30 min p.w.

administratieve werkzaamheden t.b.v. klant organisatie huishoudelijke activiteiten plannen en beheren van middelen m.b.t. het huishouden

Factoren meer/minder werk:

  • - Communicatieproblemen.
  • - Aantal huisgenoten, vooral kinderen < 16.
  • - (psychosociale) problematiek bij meerdere gezinsleden.
  • - Frequentie: 1 x per week klasse 1-2. 3.3 Hulp bij ontregelde huishouding, in verband met psychische stoornissen

    -

3.3.1. Psychosociale begeleiding, tevens observeren

TOTAAL | In combinatie met activiteiten onder 1 en 2 | 30 min p.w.

Formuleren doelen/bijstellen doelen met betrekking tot het huishouden Helpen handhaven/verkrijgen/herkrijgen structuur in het huishouden Helpen handhaven vergroten van zelfredzaamheid m.b.t. budget Begeleiden ouders bij opvoeding kinderen Begeleiden kinderen

3.3.2. Advies, instructie, voorlichting, gericht op het huishouden

TOTAAL | instructie omgaan met hulpmiddelen Instructie licht huishoudelijk werk Instructie textielverzorging §boodschappen doen §koken | 30 min per keer

Factoren meer/minder werk:

  • - Communicatieproblemen +.
  • - Frequentie: 3 x per week max. 6 weken

Bijlage 3. ICF