De parkeernormen zijn gebaseerd op de CROW-kencijfers voor matig stedelijke gebieden.
Voor het gebied Havenkwartier gelden de parkeernorm in de categorie ‘schil rond het centrum’.
De CROW-indeling voor wonen en detailhandel is vereenvoudigd. Daarnaast is de functie Bed & Breakfast toegevoegd en is Kiss & Ride bij kinderdagverblijven en basisscholen meer expliciet onderdeel gemaakt van de parkeernorm.
Functies met een * hebben onder aan de tabel een aanvullende toelichting staan.
Functie | centrum Assen | schil rond het centrum | overige | buiten- gebied | waarvan aandeel bezoek | eenheid
Hoofdcategorie: Wonen
Grondgebonden woning
- - woning vrijstaand | 1,6 | 1,7 | 2,0 | 2,2 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
- - twee-onder-een-kap | 1,5 | 1,6 | 1,9 | 2,0 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
- - tussen/hoek woning | 1,3 | 1,5 | 1,6 | 1,9 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
- - sociale huur 9 | 1,0 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
Appartementen
- - appartement > 100 m2 gbo 1 | 1,4 | 1,5 | 1,8 | 1,9 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
- - appartement 50 - 100 m2 gbo 1 | 1,1 | 1,2 | 1,4 | 1,4 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
- - appartement < 50 m2 gbo 1 | 0,6 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,2 per woning | pp per woning
- - sociale huur > 60 m2 gbo 1 , 9 | 0,8 | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
- - sociale huur < 60 m2 gbo 1 , 9 | 0,6 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning
| kamerverhuur | 0,6 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,2 per kamer | pp per kamer |
| aanleunwoning | 0,9 | 0,9 | 1,0 | 1,0 | 0,2/0,3 per woning 2 | pp per woning |
| Hoofdcategorie: Werken | ||||||
| kantoren | 1,6 | 2,0 | 2,1 | 2,6 | 5% | pp per 100 m² bvo |
| commerciële dienstverlening (kantoor met baliefunctie) | 2,1 | 2,4 | 2,9 | 3,6 | 20% | pp per 100 m² bvo |
| bedrijf arbeidsintensief/bezoekersextensief 3 | 1,6 | 2,0 | 2,4 | 2,4 | 5% | pp per 100 m² bvo |
| bedrijf arbeidsextensief/bezoekersextensief 4 | 0,7 | 0,9 | 1,1 | 1,1 | 5% | pp per 100 m² bvo |
| bedrijfsverzamelgebouw | 1,3 | 1,6 | 1,9 | 2,0 | 5% | pp per 100 m² bvo |
| Functie | centrum Assen | schil rond het centrum | overige bebouwde kom | buiten-gebied | waarvan aandeel bezoek | eenheid |
| Hoofdcategorie: Winkelen en boodschappen | ||||||
| detailhandel | 3,8 | 3,8 | 4,5 | 4,5 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| buurtsupermarkt (< 600 m2 wvo) | 1,9 | 2,7 | 3,5 | 4,0 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| fullservice supermarkt (meestal 1.000 - 2.000 m2 wvo) | 3,3 | 4,3 | 5,1 | 7,5 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| grote supermarkt (meestal 2.500 - 4.000 m2 wvo) | 6,0 | 6,9 | 7,7 | 7,7 | 84% | pp per 100 m² bvo |
| Bouwmarkt 5 | nvt | 1,9 | 2,4 | 2,5 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| Tuincentrum 5 | nvt | 2,3 | 2,6 | 2,9 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| Groencentrum 5 | nvt | 2,3 | 2,6 | 2,9 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| bruin- en witgoedzaken | 4,0 | 5,9 | 7,9 | 9,3 | 92% | pp per 100 m² bvo |
| woonwarenhuis (zeer groot) | nvt | nvt | 5,1 | 5,2 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| kringloopwinkel | nvt | 1,3 | 1,9 | 2,3 | 89% | pp per 100 m² bvo |
| woonwarenhuis/woonwinkel | 1,3 | 1,7 | 1,9 | 2,0 | 91% | pp per 100 m² bvo |
| meubelboulevard/woonboulevard | nvt | 2,1 | 2,4 | nvt | 93% | pp per 100 m² bvo |
| winkelboulevard | nvt | 3,8 | 4,2 | nvt | 94% | pp per 100 m² bvo |
| outletcentrum | nvt | 9,2 | 10,1 | 10,4 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| groothandel in levensmiddelen | nvt | 6,4 | 6,3 | nvt | 80% | pp per 100 m² bvo |
| weekmarkt | 0,2 | 0,2 | 0,2 | nvt | 85% | pp per 1m kraam |
| Hoofdcategorie: Sport, cultuur en ontspanning | ||||||
| bowlingcentrum | 1,6 | 2,3 | 2,8 | 2,8 | 90% | pp per baan |
| biljartcentrum | 0,9 | 1,2 | 1,4 | 1,8 | 85% | pp per tafel |
| fitnessstudio/sportschool | 1,4 | 3,4 | 4,8 | 6,5 | 90% | pp per 100 m² bvo |
| fitnesscentrum | 1,7 | 4,5 | 6,3 | 7,4 | 90% | pp per 100 m² bvo |
| dansstudio | 1,6 | 3,9 | 5,5 | 7,4 | 90% | pp per 100 m² bvo |
| golfbaan | nvt | nvt | 96,0 | 118,3 | 98% | pp per 18 holes |
| golfoefencentrum | nvt | nvt | 51,1 | 56,2 | 95% | pp per centrum |
| sporthal | 1,6 | 2,2 | 2,9 | 3,5 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| sportzaal | 1,2 | 2,0 | 2,8 | 3,6 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter) | 1,3 | 1,6 | 1,9 | 2,1 | 98% | pp per 100 m² bvo |
| kunstijsbaan (400 meter) | nvt | 2,3 | 2,6 | 2,8 | 98% | pp per 100 m² bvo |
| indoorspeeltuin, gemiddeld en kleiner | 3,1 | 3,9 | 4,7 | 5,1 | 98% | pp per 100 m² bvo |
| indoorspeeltuin, groot | 3,7 | 4,6 | 5,6 | 6,1 | 98% | pp per 100 m² bvo |
| indoorspeeltuin, zeer groot | 3,9 | 4,9 | 5,8 | 6,4 | 98% | pp per 100 m² bvo |
| tennishal | 0,3 | 0,4 | 0,5 | 0,5 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| squashhal | 1,6 | 2,4 | 2,7 | 3,2 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| zwembad overdekt | nvt | 10,7 | 11,5 | 13,3 | 95% | pp per 100 m² bassin |
| zwembad openlucht | nvt | 10,1 | 12,9 | 15,8 | 99% | pp per 100 m² bassin |
| wellnesscentrum | nvt | nvt | 9,3 | 10,3 | 99% | pp per 100 m² bvo |
| sauna, hammam | 2,5 | 4,6 | 6,7 | 7,3 | 99% | pp per 100 m² bvo |
| bibliotheek | 0,5 | 0,8 | 1,2 | 1,4 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| bioscoop | 3,2 | 8,0 | 11,2 | 13,7 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| filmtheater/filmhuis | 2,6 | 5,3 | 7,9 | 9,9 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| theater/schouwburg | 7,4 | 8,0 | 9,8 | 12,0 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| musicaltheater | 2,9 | 3,4 | 4,0 | 5,1 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| casino | 5,7 | 6,1 | 6,5 | 8,0 | 85% | pp per 100 m² bvo |
| volkstuin | nvt | 1,3 | 1,4 | 1,5 | 99% | pp per 10 tuinen |
| attractie/pretpark | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 99% | pp per ha netto terrein |
| dierenpark | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 99% | pp per ha netto terrein |
| jachthaven | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 99% | pp per ligplaats |
| manege | nvt | nvt | nvt | 0,4 | 90% | pp per box |
| museum | 0,6 | 0,8 | 1,1 | 1,1 | 95% | pp per 100 m² bvo |
| stadion | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 99% | pp per zitplaats |
| sportveld | 20,0 | 20,0 | 20,0 | 20,0 | 95% | pp per ha netto terrein |
| Hoofdcategorie: Horeca en (verblijfs)recreatie | ||||||
| bungalowpark | nvt | nvt | 1,7 | 2,1 | 90% | pp per bungalow |
| camping | nvt | nvt | nvt | 1,2 | 90% | pp per standplaats |
| Bed and Breakfast | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 100% | per bed |
| hotel 1 6 | 0,4 | 0,8 | 2,4 | 4,5 | 75% | pp per 10 kamers |
| hotel 2 6 | 1,5 | 2,3 | 4,1 | 6,3 | 75% | pp per 10 kamers |
| hotel 3 6 | 2,1 | 3,3 | 5,0 | 6,8 | 75% | pp per 10 kamers |
| hotel 4 6 | 3,4 | 5,1 | 7,2 | 9,0 | 75% | pp per 10 kamers |
| hotel 5 6 | 5,3 | 7,9 | 10,6 | 12,8 | 75% | pp per 10 kamers |
| discotheek | 6,9 | 13,9 | 20,8 | 20,8 | 99% | pp per 100 m² bvo |
| café/bar/cafetaria 6 | 5,0 | 5,0 | 6,0 | 6,0 | 90% | pp per 100 m² bvo |
| Restaurant 6 | 9,0 | 9,0 | 13,0 | 13,0 | 80% | pp per 100 m² bvo |
| evenementenhal/beursgebouw/congresgebouw | 5,5 | 6,5 | 8,5 | 8,5 | 99% | pp per 100 m² bvo |
| Hoofdcategorie: Onderwijs | ||||||
| kinderdagverblijf (excl. K&R) 7 | 1,0 | 1,2 | 1,4 | 1,5 | 0% | pp per 100 m² bvo |
| basisschool (excl. K&R) 8 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0% | pp per lokaal |
| middelbare school | 3,7 | 4,5 | 4,9 | 4,9 | 10% | pp per 100 leerlingen |
| ROC | 4,7 | 5,4 | 5,8 | 5,9 | 5% | pp per 100 leerlingen |
| hogeschool | 9,3 | 10,0 | 10,7 | 10,9 | 70% | pp per 100 studenten |
| universiteit | 13,2 | 15,2 | 16,5 | 16,8 | 50% | pp per 100 studenten |
| avondonderwijs | 4,5 | 5,6 | 6,8 | 10,5 | 95% | pp per 10 studenten |
| Functie | centrum Assen | schil rond het centrum | overige bebouwde kom | buiten- gebied | waarvan aandeel bezoek | eenheid |
| Hoofdcategorie: Gezondheid en (sociale) voorzieningen | ||||||
| huisartsenpraktijk | 2,1 | 2,5 | 3,0 | 3,3 | 55% | pp per behandelkamer |
| fysiotherapiepraktijk | 1,3 | 1,5 | 1,8 | 2,0 | 55% | pp per behandelkamer |
| consultatiebureau | 1,4 | 1,6 | 1,9 | 2,2 | 50% | pp per behandelkamer |
| gezondheidscentrum | 1,6 | 1,9 | 2,2 | 2,5 | 55% | pp per behandelkamer |
| consultatiebureau voor ouderen | 1,3 | 1,6 | 1,9 | 2,2 | 40% | pp per behandelkamer |
| tandartsenpraktijk | 1,6 | 2,0 | 2,4 | 2,7 | 45% | pp per behandelkamer |
| apotheek | 2,3 | 2,8 | 3,2 | 3,2 | 45% | pp per apotheek |
| ziekenhuis | 1,4 | 1,6 | 1,7 | 2,0 | 30% | pp per 100 m² bvo |
| crematorium | 30,1 | 30,1 | 30,1 | 30,1 | 99% | pp per gelijktijdige plechtigheid |
| begraafplaats | 31,6 | 31,6 | 31,6 | 31,6 | 95% | pp per gelijktijdige plechtigheid |
| penitentiaire inrichting | 1,7 | 2,2 | 3,3 | 3,7 | 35% | pp per 10 cellen |
| religiegebouw | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 99% | pp per zitplaats |
| verpleeg/verzorgingstehuis | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 60% | pp per wooneenheid |
| cultureel centrum/wijkgebouw | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 99% | pp per 100 m² bvo |
1. gbo = gebruikersoppervlakte bepaald volgens NEN2580.
2. Voor woningen in het centrum en schil rond het centrum geldt een bezoekersdeel van 0,2 parkeerplaatsen per woning. Voor woningen in de overige bebouwde kom en buitengebied geldt een bezoekersdeel van 0,3 parkeerplaatsen per woning.
3. Arbeidsintensieve/bezoekers extensieve bedrijven zijn bijvoorbeeld industrie, garagebedrijf, laboratorium of werkplaatsen. Bij deze bedrijven geldt globaal 1 arbeidsplaats per 25-35 m2 bvo.
4. Onder arbeidsextensieve/bezoekers extensieve bedrijven worden bedrijven verstaan zoals een loods, opslag of transportbedrijf. Bij deze bedrijven geldt globaal 1 arbeidsplaats per 30-50 m2 bvo.
5. Wanneer in de buitenruimte producten worden verkocht (verkoopruimte) dient deze ruimte te worden meegenomen bij de omvang van de functie.
6. Terrasruimte dient te worden meegenomen bij de omvang van de functie.
7. K&R kinderdagverblijven: aantal kinderen x % kinderen dat met de auto wordt gebracht x 0,2. (indicatief: 50% - 80% wordt met de auto gebracht)
8. K&R basisschool: aantal kinderen x % kinderen dat met de auto wordt gebracht x 0,3 (indicatief: 20% – 60% wordt met de auto gebracht).
9. Dit betreft sociale huurwoningen die gebouwd worden met een huur onder de aftoppingsgrenzen van de Wet op de Huurtoeslag. Voor nieuwbouw van sociale huurwoningen met een huur boven de aftoppingsgrenzen worden alle normen met 0.1 verhoogd.