1. Wet algemene bepalingen Omgevingsrecht (Wabo)
Er kunnen kleine verschillen in de cijfers zitten omdat de datum van ontvangst van een vergunningaanvraag en de datum van besluiten op de aanvraag de jaargrens overschrijden (onder handen werk).
Daarnaast zijn we in 2022 veranderd van backoffice applicatie waardoor de registratie dit jaar anders is verlopen. Cijfers zijn daarom niet altijd betrouwbaar en vergelijkbaar.
| Reguliere omgevingsvergunning | Aanvragen | Verleend | Geweigerd | Binnen wet. beslistermijn |
| 2017 | 1658 | 1506 | 52 | 98% |
| 2018 | 1596 | 1268 | 50 | 98% |
| 2019 | 1539 | 1243 | 25 | 99,7% |
| 2020 | 1867 | 1363 | 37 | 99,7% |
| 2021 | 1894 | 1524 | 59 | 99,7% |
| 2022 | 1837 | 1444 | 46 | 99,6% |
| Uitgebreide omgevingsvergunning | Aanvr. | Verleend | ||
| 2017 | 22 | onbekend | ||
| 2018 | 39 | 12 | ||
| 2019 | 26 | 20 | ||
| 2020 | 28 | 20 | ||
| 2021 | 23 | 27 | ||
| 2022 | 18 | 11 | ||
| Kapvergunning | Aanvragen | Verleend | ||
| 2017 | 676 | onbekend | ||
| 2018 | 532 | 477 | ||
| 2019 | 510 | 406 | ||
| 2020 | 573 | 486 | ||
| 2021 | 501 | 424 | ||
| 2022 | 500 | 404 | ||
| Algemene cijfers | ||||
| Van rechtswege verleend | 0,67% | |||
| Dakkapellen | Aanvragen | Verleend | ||
| 2017 | onbekend | onbekend | ||
| 2018 | 165 | |||
| 2019 | 155 | 121 | ||
| 2020 | 184 | 150 | ||
| 2021 | 268 | 223 | ||
| 2022 | 235 | 230 | ||
2. Algemene Plaatselijke Verordening en Alcoholwet
| Evenementen | Aanvragen | Verleend |
| 2017 | 140 | 125 |
| 2018 | 143 | 120 |
| 2019 | 134 | 118 |
| 2020 | 79 | 42 |
| 2021 | 79 | 33 |
| 2022 | 151 | 84 |
| Seksinrichting* | Aanvragen | Verleend |
| 2017 | 7 | 5 |
| 2018 | 7 | 7 |
| 2019 | 6 | 2 |
| 2020 | 3 | 4 |
| 2021 | 7 | 4 |
| 2022 | 8 | 8 |
| Gedoogverklaring coffeeshop* | Aanvragen | Verleend |
| 2017 | 10 | 4 |
| 2018 | 4 | 1 |
| 2019 | 4 | 9 |
| 2020 | 7 | 6 |
| 2021 | 9 | 5 |
| 2022 | 2 | ? |
| Horeca exploitatievergunning* | Aanvragen | Verleend |
| 2017 | 78 | 77 |
| 2018 | 68 | 50 |
| 2019 | 88 | 64 |
| 2020 | 65 | 66 |
| 2021 | 70 | 55 |
| 2022 | 44 | 42 |
| Drank- en horecavergunning / alcoholvergunning | Aanvragen | Verleend |
| 2017 | 82 | 79 |
| 2018 | 99 | 96 |
| 2019 | 102 | 77 |
| 2020 | 72 | 71 |
| 2021 | 65 | 57 |
| 2022 | 51 | ? |
| Terrasvergunning | Aanvragen | Verleend |
| 2017 | 104 | 84 |
| 2018 | 89 | 65 |
| 2019 | 64 | 57 |
| 2020 | - | 31 |
| 2021 | - | 31 |
| 2022 | 64 | 41 |
*inclusief bijschrijven van leidinggevenden
3. Samenwerking met ketenpartners
3.1 Regionale Uitvoeringsdienst Utrecht (RUD)
Voor de uitvoering van de taken bij de RUD wordt is in de bijlage de jaarrapportage opgenomen. Daar wordt ook op doelstellingen en aantallen verantwoord.
3.2 Veiligheidsregio Utrecht
| Adviezen/ Vergunningverlening | Jaarplan | 2021 | 2022 |
| Aantal adviezen, activiteit Bouw | 226 | 210 | 233 |
| Aantal adviezen, activiteit Milieu | 6 | 8 | 3 |
| Aantal adviezen, activiteit Gebruik | 97 | 80 | 83 |
| Evenementen | 152 | 33 | 88 |
| Ruimtelijke Ordening | 54 | 36 | 40 |
| Toezicht | Jaarplan | 2021 | 2022 |
| Realisatie bouw | 90 | 62 | 122 |
| Bestaande bouw | 464 | 302 | 367 |
| Milieu | 17 | 14 | 12 |
| Gemeentespecifiek toezicht (bijzondere handhaving) | 210 | 7 | 104 |
| Klachten/ meldingen brandonveiligheid | 20 | 9 | 18 |
| BRZO | 1 | 1 | 7 |
| Evenementen | 52 | 0 | 36 |
| Brandveilig gedrag | Jaarplan | 2021 | 2022 |
| Voorlichting | 9 | 26 | 14 |
| Roadshow | 4 | 4 | 2 |
| Zorginstellingen | - | - | - |
| Scholen | 29 | 15 | 8 |
Advies:
Het uitbrengen van adviezen is vraaggestuurd. De productie is in grote lijnen conform de planning. Er is minder geadviseerd op evenementen dan verwacht, met name op de A-evenementen. Het mindere aantal is te verklaren als naweeën van Covid en de gemeente en we handelen meer A-evenementen zelf af. Het minder aantal adviezen “overig” is toe te schrijven aan het geringe aantal omgevingstafels.
Toezicht:
Bouw: Controles Bouw zijn vraaggestuurd. Alle gevraagde controles zijn uitgevoerd. Dit lag hoger dan het geplande aantal controles.
Gebruik: Het totaal van initiële controles en hercontroles is lager dan het geplande aantal. (uiteindelijk 367 controles i.p.v. de geplande 464).
Dit kan als volgt worden verklaard:
- - De locaties die gescreend zijn voor de opvang van vluchtelingen of asielzoekers kosten meer tijd dan reguliere controles.
- - Een deel van de beschikbare capaciteit is ingezet bij controles Bouw.
- - De verwachting was dat dit jaar een deel van de controles bij kantoren en kinderdagverblijven met behulp van een zelfscan kon worden uitgevoerd. Door technische problemen is dit helaas niet gelukt.
Evenementen: De evenementencontroles worden vooral uitgevoerd bij B- en C-evenementen. De VRU heeft op 34 grotere evenementen geadviseerd en vervolgens ook gecontroleerd. Daarnaast zijn nog enkele kleinere evenementen bezocht.
Overig: Er is aandacht besteed aan 2 gemeente specifieke projecten:
- - Inspectie bedrijventerrein de Isselt.
- - Controle Brandveiligheid winkels met bovenwoningen Langestraat.
Milieu: Geen bijzonderheden
Brandveilig Leven (BVL): (Brand)Veilig Leven richt zich op het stimuleren van brandveilig gedrag van o.a. burgers en instellingen zodat zij beter brandgevaarlijke situaties signaleren en brand kunnen voorkomen. Tot half maart hebben alle fysiek activiteiten stilgestaan i.v.m. COVID-19 maatregelen. Deze maatregelen hebben echter deze gehele periode nog gevolgen gehad op de mate waarin activiteiten zijn uitgevoerd i.v.m. afhankelijkheid van andere partijen bij verschillende producten, wat terug te zien is in de cijfers.
- - Het aantal basisschoollessen is achtergebleven t.o.v. de verwachtingen door de late start en beperkte capaciteit.
- - Aanvragen pakketjes nieuwe inwoners: Publiekszaken van de Gemeente Amersfoort heeft ervoor gekozen onze informatie over de brandveiligheid niet te delen bij inschrijving van verhuizing/nieuwe inwoner. Dit wordt wel gedaan bij aangifte geboorte waarbij 61 gezinnen een extra informatiepakket bij ons hebben aangevraagd en ontvangen.
- - De verkenning naar de portal voor ondernemers heeft vertraging opgelopen door de complexiteit van het vraagstuk. In januari 2023 vond hierover een eerste overleg plaats.
Naast de gemeente specifieke activiteiten, hebben er ook verschillende regio brede activiteiten plaatsgevonden. Deze activiteiten omvatten de burgervragenservice, die vragen via WhatsApp, mail en telefoon beantwoordt. Ook verspreidt de VRU via sociale media berichten. Vanaf april is er voor alle MBO opleidingen gericht op zorg en bouw het online lesmateriaal ‘Brandmeester’ beschikbaar. Dit is in 2022 door 8 docenten van MBO opleidingen in Amersfoort gebruikt. Sinds december is er ook een lespakket ‘Brandmeester’ beschikbaar voor de bovenbouw van het VMBO en 3 docenten van scholen in Amersfoort zich hier in 2022 nog voor aangemeld. In februari is uitvoering gegeven aan de Nationale CO-Campagne en in juni t/m augustus is nog eens extra aandacht besteed aan de Nationale campagne rookmelderplicht. Hiernaast is met 48 zorginstellingen (organisatieniveau) een periodiek overleg geweest over de (brand)veiligheid binnen de organisatie en het gebruik van de toolbox brandveiligheid in de zorg hiervoor. Sinds februari reist de Expo ‘Zo gepiept’ door de regio. Tijdens de herfstvakantie heeft de expo een week gestaan in de Sint Joriskerk in Amersfoort waar we samen met Lego- incidentencity een evenement hebben georganiseerd i.h.k.v. de Nationale Brandpreventieweken en ruim 7700 bezoekers over de brandveiligheid thuis hebben voorgelicht.
BRZO/Bedrijfsbrandweer:
Het bedrijfsbrandweerrapport van Smit & Zn is ingediend en een eerste concept ambtelijke analyse is opgesteld.
Van het spoorwegemplacement (Prorail) is het concept-bedrijfsbrandweerrapport ingediend. De verdere afronding wordt in 2023 in gezamenlijkheid met andere Veiligheidsregio’s gedaan vanwege de landelijke aanpak spoorwegemplacementen.
Hoofdstuk 3 Toezicht & handhaving
Er zijn 10 prioriteiten benoemd voor toezicht en handhaving in 2022. Deze 10 prioriteiten zijn tot stand gekomen op basis van de evaluatie van 2017 en 2018 en in gesprek met de raad. De 10 prioriteiten zijn:
- - Aanpak jeugdoverlast
- - Alcoholwet / Horecanacht
- - Evenementen
- - Parkeren
- - Brandveiligheid en constructieve veiligheid bestaande bouw en Brandveilig gebruik
- - Slopen met asbest
- - Toezicht op sociale veiligheid (waaronder ondermijning)
- - Milieu / Energie bedrijven
- - Huishoudelijk afval
- - Landelijke bouwincidenten met slachtoffers
Op elk van deze prioriteiten houden we relevante indicatoren bij. Deze staan hieronder per prioriteit weergegeven.
1. Aanpak jeugdoverlast
| Jeugd | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Aantal risicojongeren in beeld | 150 | 150 | 321 | 340 | 400 | 350 |
| Aantal jeugdgroepen waarvan dynamiek bekend is en activiteiten in kaart zijn gebracht. | 3 | 4 | 7 | 13 | 17 | 12 |
| Het aantal meldingen rondom jeugdoverlast | < 203 | 250 | 230 | 509 | 400 | 307 |
2. Alcoholwet
| Horeca / alcoholgebruik | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Aantal vergunningscontroles | 100 | 127 | 101 | 16 | 20 | |
| Bij 90% van de (gecontroleerde) (para) commerciële horeca-instellingen wordt volgens de vergunningafspraken gewerkt. | 84% | 80% | 83% | Onbekend | Onbekend | Onbekend |
| Aantal opgelegde sancties op het gebied van dronkenschap, wildplassen en baldadigheid (D505, D530, F121a en b, F185) | 259 | 438 | 461 | 191 | 145 | 535 |
| Aantal opgelegde sancties op het gebied van alcoholgebruik onder minderjarigen (E211 a en b) | 35 | 50 | 41 | 8 | 11 | 32 |
| Aantal confrontaties | 24 | onbekend | 35 | 0 | 0 | 0 |
3. Evenementen
| Evenementen | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Aantal risico-evenementen | 118* | 138* | 44 | 1 | 10 | 2 |
| Aantal schouwen | onbekend | onbekend | 44 | 1 | 3 | 2 |
| Aantal evaluaties | onbekend | onbekend | 98% | 0 | 3 | 2 |
| Aantal klachten risico-evenementen | onbekend | 12 | 8 | 0 | 1 | 53* |
* Voor het eerst als losse categorie geregistreerd. Inclusief horeca meldingen.
4. Parkeren
| Fietsparkeren | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Inzet op fietsparkeren | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. |
| Fiscale naheffingen | 5573 | 5002 | 2977 | 1741 | 1988 |
5. + 10. Brandveiligheid en constructieve veiligheid bestaande bouw en Brandveilig gebruik + landelijke bouwincidenten
| Brandveiligheid en constructieve veiligheid bestaande bouw en Brandveilig gebruik | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Aantal landelijke incidenten die zijn opgevolgd | Onbekend | 100% | 0 | 0 | 0 |
| Aantal bouwincidenten in Amersfoort | Onbekend | 0 | 0 | 0 | 0 |
6. Slopen met asbest
| Slopen met asbest | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Aantal asbestmeldingen bedrijven | 500 (inclusief particuliere | 374 (+ 123 particulier) | 374 | 402 | 417 |
| Percentage toezicht op bedrijven asbestverwijdering | Circa 20% | Circa 5% | 21% | 21% | 28% |
| Aantal asbestdumpingen | 5 | 2 | - | 6 | 1 |
7. Toezicht op sociale veiligheid (waaronder ondermijning)
| Ondermijning | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Percentage van de tijd die boa's besteden aan het bevorderen van sociale veiligheid (jeugd, alcohol, wijkboa’s). | Onbekend | 60% | 60% | 60% | 60% |
8. Milieu en energie bij bedrijven
Gedetailleerd jaarverslag voor de milieutaken en het Uitvoeringsprogramma 2023 wordt los aangeboden en in besluitvorming gebracht.
9. Grofvuil en huishoudelijk afval
| Grofvuil en huishoudelijk afval | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Het aantal meldingen van grofvuil en huishoudelijk afval | 1666* | 515 | 492 | 694 | 701 | 635 |
| Het aantal sancties | >119 | 159 | 132 | 216 | 233 | 169 |
| Inzet boa capaciteit op afval | onbekend | onbekend | 80 uur | 80 uur | 80 uur | 80 uur |
* inclusief afval algemeen, dus niet specifiek voor handhaving
3.2 Structurele werkzaamheden
Naast de thema’s waar de gemeente in 2022 extra aandacht aan wilde geven, zijn er reguliere taken uitgevoerd.
Om goed zicht te hebben op de inzet en welke (strafrechtelijke) middelen hiervoor worden gebruikt, worden verschillende gegevens geregistreerd. Daarnaast geven deze gegevens een beeld van de trends en prestaties waarop gestuurd kan worden. De te registreren gegevens zijn als volgt:
- - Aantal meldingen van inwoners per categorie;
- - Aantal opgelegde sanctiemiddelen per type sanctiemiddel;
- - Aantal opgelegde waarschuwingen per type sanctiemiddel;
- - Percentage klachten dat binnen 2 weken wordt afgehandeld (doel = 100%; cijfer 2017 = 84%).
3.2.1 Meldingen en handhavingsverzoeken
Per categorie
Per 2022 zijn we overgestapt naar een andere meldingenapplicatie waardoor de categorisering van de meldingen is aangepast en verfijnd. Om de vergelijking mogelijk te maken staan de meldingen van de jaren 2019 – 2021 in een losstaande tabel.
| Categorie | Aantal |
| Afval/milieu | 635 |
| Parkeeroverlast | 2345 |
| Coronavirus | 30 |
| Deelfiets | 79 |
| Deelscooter | 182 |
| Fietsen | 790 |
| Graffiti | 48 |
| Honden | 151 |
| Hondenpoep | 62 |
| Houtrook | 134 |
| Jongeren | 307 |
| Milieu bedrijven | 117 |
| Misbruik openbare ruimte | 531 |
| Overige (alles wat niet gecategoriseerd kan worden) | 422 |
| VTH (meldingen voor de bouwinspecteur) | 231 |
| Vuurwerkoverlast | 413 |
| Zwerfvuil | 295 |
| Geluidsoverlast | 278 |
| Langdurig gestalde aanhangers / camper | 149 |
| Parkeren | 86 |
| Horeca / evenementen | 53 |
| Verkeersveiligheid | 46 |
| Winkelwagens | 39 |
| Bouwvergunningen / sloopwerken | 30 |
| Fietsbeleid | 12 |
| Honden bijtincident | 7 |
| Overig ( 6 of minder meldingen) | 43 |
| Totaal | 7515 |
Opvallende zaken:
- - De toename van het aantal meldingen is te wijten aan enerzijds een structurele toename van het aantal meldingen. Anderzijds zitten vanaf medio 2022 ook de meldingen in de cijfers die niet per se handhaving betreffen, maar wel door een boa worden opgepakt.
- - De categorie ‘overige’ is met 1200 meldingen verminderd
- - Parkeeroverlast blijft onverminderd de grootste ergernis. Deze meldingen worden in 2023 nader geanalyseerd.
- - Sterke toename van de milieuklachten bedrijven.
| Meldingen per categorie | 2019 | 2020 | 2021 |
| Afval / milieu | 492 | 695 | 701 |
| Auto’s / aanhangers | 1920 | 1934 | 2158 |
| Coronavirus | - | 514 | 157 |
| Deelmobiliteit | - | 34 | 128 |
| Fietsen | 554 | 618 | 709 |
| Honden | 243 | 264 | 225 |
| Jeugdoverlast | 230 | 509 | 400 |
| Milieuklacht bedrijven | 12 | 4 | 10 |
| Misbruik openbare ruimte | - | 181 | 293 |
| Vuurwerk | 349 | 562 | 555 |
| Houtrook | 57 | 79 | 131 |
| Overige + VTH | 1159 | 1345 | 1419 |
| Totaal meldingen* | 5016 | 6739 | 6888 |
| Handhavingsverzoeken | 6 | 9 | ? |
* In het totaal zitten nog een aantal meldingen die niet gecategoriseerd zijn.
3.2.2 Sanctiemiddelen en waarschuwingen
| Waarschuwingen | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Aantal waarschuwingen - mulder | 2279 | 3128 | 2513 | 2400 | 2489 |
| Aantal waarschuwingen – bestuurlijke strafbeschikking | 612 | 842 | 1515* | 482* | 489 |
| Aantal waarschuwingen - fiscale sanctiemiddelen | 305 | 322 | 342 | 139 | 180 |
| Cameratoezicht geslotenverklaring + kernwinkelgebied | 0 | 1.600 | 30081 | 10549 | |
| Sancties | |||||
| Aantal strafrechtelijke sanctiemiddelen - mulder | 8528 | 8545 | 4225 | 4286 | 6894 |
| Aantal strafrechtelijke sanctiemiddelen – bsb | 963 | 834 | 505* | 292* | 580 |
| Aantal fiscale naheffingen | 5573 | 5002 | 2977 | 1741 | 1988 |
| Aantal opgelegde bouwstops | 13 | onbekend | >21** | onbekend | onbekend |
| Aantal opgelegde last onder dwangsom | 14 | onbekend | onbekend | onbekend | onbekend |
| Cameratoezicht geslotenverklaring + kernwinkelgebied | - | 1692 | 11.344 | 23815 | 34360 |
* Inclusief corona-aanpak ** Inclusief waarschuwingen
3.2.3 Bezwaar en beroep
| Bezwaar en beroep | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 |
| Geen uitspraak | 35 | 21 | 28 | 23 |
| Deels gegrond | 11 | 23 | 37 | 74 |
| Doorgezonden | 4 | 7 | 0 | 3 |
| Gegrond | 9 | 3 | 29 | 12 |
| Herzien | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Ingetrokken | 42 | 55 | 46 | 154 |
| KNO /KOG | 13 | 15 | 9 | 27 |
| Niet ontvankelijk | 27 | 23 | 6 | 28 |
| Ongegrond | 233 | 174 | 79 | 117 |
| Totaal | 425 | 323 | 234 | 438 |
| Percentage (deels) gegrond | 4,7% | 8,0% | 28,2% | 19,6% |