Cijfers aangeleverd door GGD Brabant-Zuidoost.

1.2 Alcoholgebruik onder scholieren GGD Gezondheidsmonitor Jeugd 2019-2020. Afgenomen onder 12 tot 18 jarigen.
Jeugdmonitor 12-18 jarigen 2019-2020EerselBladelReusel-De MierdenBergeijkOirschot
Respondenten300320291311307
Heeft ooit alcohol gedronken (heel glas of meer)40%45%42%47%41%
Heeft ooit alcohol gedronken (alleen slokjes of heel glas of meer)55%59%58%62%55%
Heeft alcohol gedronken in de afgelopen 4 weken (heel glas of meer)33%39%38%42%36%
Heeft alcohol gedronken in de afgelopen 4 weken (alleen slokjes of heel glas of meer)36%42%42%45%38%
Heeft in de afgelopen 4 weken bij ten minste één gelegenheid 5 glazen of meer gedronken28%32%32%30%29%
Is in de afgelopen 4 weken dronken of aangeschoten geweest22%23%25%25%22%
Leeftijd eerste glas alcohol: jonger dan 12 jaar 12-13 jaar 14-15 jaar 16 of 17 jaar 18 jaar en ouder0.3% 2% 27% 10% 0.6%0% 4% 29% 12% 0.4%0.3% 6% 26% 9% 0%0% 5% 31% 9% 1%0.6% 5% 24% 9% 2%
Subgroep recente drinkers➜ is 12 t/m 17 jaar, heeft afgelopen 4 weken alcohol gedronken en: heeft bij ten minste één gelegenheid 5 glazen of meer gedronken is dronken of aangeschoten geweest84% 58%78% 49%79% 63%68% 53%80% 57%
1.2 Alcoholgebruik onder scholieren OKO monitor 2022 afgenomen door GGD Brabant-Zuidoost ten behoeve van #Kempenbranie onder klas 2 en 4 van Rythovius en Pius X college.
#Kempenbranie/OKO monitor (Rythovius en Pius X)Subregio - De Kempen
Respondenten klas 2 en 4719
Gemiddelde leeftijd waarop jongeren voor het eerst een glas alcohol dronken13.3 jaar
Geeft aan dat de meeste/ alle vriend(innen) alcohol drinken34%
Geeft aan dat de meeste/ alle vriend(innen) minstens een keer per maand dronken/aangeschoten zijn20%
Klas 2Klas 4
Heeft de laatste 4 weken alcohol gedronken12%53%
Is de laatste 4 weken dronken of aangeschoten geweest6%39%
Heeft de laatste 4 weken 5 of meer drankjes gedronken bij één gelegenheid7%47%
Mening ouders over alcoholgebruik: ze vinden het goed ze raden het af ze zeggen er niets van ze vinden dat ik minder alcohol zou moeten drinken ze verbieden het ze weten het niet58% 20% 7% 9% 3% 3%
Hoe komen jongeren aan alcohol: anders kennis/vreemde ouders vrienden22% 22% 58% 33%28% 38% 53% 52%
Waar drinken jongeren alcohol: anders kennis/vreemde ouders vrienden56% 14% 31% 67%92% 56% 66% 53%
1.2 Alcoholgebruik onder scholieren De Corona gezondheidsmonitor is afgenomen onder 13- tot 16-jarigen in 2021-2022. De cijfers zijn niet op gemeenteniveau beschikbaar. Alleen op Kempenniveau. Ter vergelijking is de subregio BOV – Best, Oirschot en Veldhoven – toegevoegd.
Corona gezondheidsmonitor jeugd 2021-2022Subregio - De KempenSubregio - BOV
Respondenten klas 2 + 4392896
Heeft ooit alcohol gedronken (heel glas of meer)39%32%
Heeft ooit alcohol gedronken (alleen slokjes of heel glas of meer)63%52%
Heeft in de afgelopen 4 weken alcohol gedronken41%29%
Heeft in de afgelopen 4 weken bij ten minste één gelegenheid 5 glazen of meer gedronken (bingedrinken)28%21%
Is ooit dronken of aangeschoten geweest29%22%
Is in de afgelopen 4 weken dronken of aangeschoten geweest20%14%
1.3 Alcohol gebruik onder jongvolwassenen
Corona gezondheidsmonitor jongvolwassenen 16 – 25 jarigen 2023Regio Brabant-Zuidoost
Heeft de afgelopen 12 maanden alcohol gedronken88%
Heeft de laatste 4 weken alcohol gedronken78%
Drinkt niet of maximaal 1 glas per dag (richtlijn RGV 2015)37%
Zware drinker (dwz minstens 1x pw 6 (m) dan wel 4 (v) glazen of meer per dag)22%
Drinkt soms tot altijd alcohol als hij/zij alleen is9%
Vrienden vinden het normaal om 10 glazen op één dag of avond te drinken39%
1.4 Ouders In de vierjaarlijks GGD Gezondheidsmonitor Jeugd (2019-2020) worden ook ouders van kinderen in de leeftijdscategorie 12-18 jaar bevraagd over alcoholgebruik bij hun kinderen. Uit deze GGD monitor bleek het volgende:
Jeugdmonitor 12-18 jarigen 2019-2020EerselBladelReusel-De MierdenBergeijkOirschot
Respondenten300320291311307
Heeft afspraken of regels met ouders/verzorgers over alcohol: ja, ouders verbieden alcohol ja, wel regels over alcohol, geen verbod geen regels over alcohol31% 60% 9%30% 59% 12%26% 66% 9%26% 63% 11%35% 55% 10%
Subgroep recente drinkers 12 t/m 17 jarige
Mening ouders over alcoholgebruik: ze vinden het goed ze vinden dat ik minder moet drinken ze raden het af ze verbieden het ze weten het niet ze zeggen er niets van53% 5% 26% 4% 1% 11%59% 8% 26% 2% 1% 3%56% 6% 23% 2% 5% 7%61% 7% 21% 1% 2% 7%55% 6% 24% 4% 4% 6%
Heeft afspraken of regels met ouders/verzorgers over alcohol: ja, ouders verbieden alcohol ja, wel regels over alcohol geen regels over alcohol8% 84% 8%3% 85% 12%4% 91% 5%2% 87% 11%6% 83% 11%
1.4 Ouders In de vierjaarlijks GGD Gezondheidsmonitor Kind (2019-2020) zijn ook ouders van kinderen in de leeftijdscategorie 4-11 jaar gevraagd naar hun mening over later alcoholgebruik door hun kinderen. Uit deze GGD monitor bleek het volgende:
GGD Gezondheidsmonitor Kind 2019-2020 4-11 jaarEerselBladelReusel-De MierdenBergeijkOirschot
Mening ouders verantwoorde leeftijd alcoholgebruik. Verantwoorde leeftijd eerste slokje alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder22% 52% 26%21% 60% 19%23% 58% 19%24% 56% 19%27% 49% 24%
Verantwoorde leeftijd eerste glas alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder7% 47% 46%8% 54% 38%9% 54% 37%7% 55% 38%9% 50% 41%
Verantwoorde leeftijd zelfstandig alcoholgebruik: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder0% 15% 85%0,8% 17% 82%0.5% 22% 77%1% 15% 84%0.7% 15% 84%
Attitude ouders alcoholgebruik(helemaal) eens met de stelling: Als ouder kun je voorkomen dat je kind veel alcohol gaat drinken42%34%30%35%38%
Het is als ouder belangrijk om te weten hoeveel alcohol je kind drinkt93%88%89%89%91%
Ouders moeten voor hun opgroeiende kinderen duidelijke regels stellen over alcoholgebruik92%87%83%89%80%
Als ouders een goed voorbeeld voor hun kind(eren) willen zijn, moeten zij geen alcohol drinken in het bijzijn van hun kinderen19%19%13%16%16%
1.4 Ouders GGD Gezondheidsmonitor Kind 2019-2020. Hierin zijn ouders van kinderen in de leeftijdscategorie 0 tot 11 jaar bevraagd. In deze kolom hebben we cijfers opgenomen over alcoholgebruik voor de subgroep ouders van kinderen van 4 tot 11 jaar.
Kindmonitor 0-11 jaar 2021-2022EerselBladelReusel-De MierdenBergeijkOirschot
Respondenten (ouders van kinderen tussen 0-11 jaar)414383376364418
Data is van ouders waarvan het kind tussen de 4-11 jaar is
Mening ouders verantwoorde leeftijd alcoholgebruik. Verantwoorde leeftijd eerste slokje alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder22% 52% 26%21% 60% 19%23% 58% 19%24% 56% 19%27% 49% 24%
Verantwoorde leeftijd eerste glas alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder7% 47% 46%8% 54% 38%9% 54% 37%7% 55% 38%9% 50% 41%
Verantwoorde leeftijd zelfstandig alcoholgebruik: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder0% 15% 85%0,8% 17% 82%0.5% 22% 77%1% 15% 84%0.7% 15% 84%
Attitude ouders alcoholgebruik(helemaal) eens met de stelling: Als ouder kun je voorkomen dat je kind veel alcohol gaat drinken42%34%30%35%38%
Het is als ouder belangrijk om te weten hoeveel alcohol je kind drinkt93%88%89%89%91%
Ouders moeten voor hun opgroeiende kinderen duidelijke regels stellen over alcoholgebruik92%87%83%89%80%
Als ouders een goed voorbeeld voor hun kind(eren) willen zijn, moeten zij geen alcohol drinken in het bijzijn van hun kinderen19%19%13%16%16%