Cijfers aangeleverd door GGD Brabant-Zuidoost.
| 1.2 Alcoholgebruik onder scholieren GGD Gezondheidsmonitor Jeugd 2019-2020. Afgenomen onder 12 tot 18 jarigen. | |||||
| Jeugdmonitor 12-18 jarigen 2019-2020 | Eersel | Bladel | Reusel-De Mierden | Bergeijk | Oirschot |
| Respondenten | 300 | 320 | 291 | 311 | 307 |
| Heeft ooit alcohol gedronken (heel glas of meer) | 40% | 45% | 42% | 47% | 41% |
| Heeft ooit alcohol gedronken (alleen slokjes of heel glas of meer) | 55% | 59% | 58% | 62% | 55% |
| Heeft alcohol gedronken in de afgelopen 4 weken (heel glas of meer) | 33% | 39% | 38% | 42% | 36% |
| Heeft alcohol gedronken in de afgelopen 4 weken (alleen slokjes of heel glas of meer) | 36% | 42% | 42% | 45% | 38% |
| Heeft in de afgelopen 4 weken bij ten minste één gelegenheid 5 glazen of meer gedronken | 28% | 32% | 32% | 30% | 29% |
| Is in de afgelopen 4 weken dronken of aangeschoten geweest | 22% | 23% | 25% | 25% | 22% |
| Leeftijd eerste glas alcohol: jonger dan 12 jaar 12-13 jaar 14-15 jaar 16 of 17 jaar 18 jaar en ouder | 0.3% 2% 27% 10% 0.6% | 0% 4% 29% 12% 0.4% | 0.3% 6% 26% 9% 0% | 0% 5% 31% 9% 1% | 0.6% 5% 24% 9% 2% |
| Subgroep recente drinkers➜ is 12 t/m 17 jaar, heeft afgelopen 4 weken alcohol gedronken en: heeft bij ten minste één gelegenheid 5 glazen of meer gedronken is dronken of aangeschoten geweest | 84% 58% | 78% 49% | 79% 63% | 68% 53% | 80% 57% |
| 1.2 Alcoholgebruik onder scholieren OKO monitor 2022 afgenomen door GGD Brabant-Zuidoost ten behoeve van #Kempenbranie onder klas 2 en 4 van Rythovius en Pius X college. | |||||
| #Kempenbranie/OKO monitor (Rythovius en Pius X) | Subregio - De Kempen | ||||
| Respondenten klas 2 en 4 | 719 | ||||
| Gemiddelde leeftijd waarop jongeren voor het eerst een glas alcohol dronken | 13.3 jaar | ||||
| Geeft aan dat de meeste/ alle vriend(innen) alcohol drinken | 34% | ||||
| Geeft aan dat de meeste/ alle vriend(innen) minstens een keer per maand dronken/aangeschoten zijn | 20% | ||||
| Klas 2 | Klas 4 | ||||
| Heeft de laatste 4 weken alcohol gedronken | 12% | 53% | |||
| Is de laatste 4 weken dronken of aangeschoten geweest | 6% | 39% | |||
| Heeft de laatste 4 weken 5 of meer drankjes gedronken bij één gelegenheid | 7% | 47% | |||
| Mening ouders over alcoholgebruik: ze vinden het goed ze raden het af ze zeggen er niets van ze vinden dat ik minder alcohol zou moeten drinken ze verbieden het ze weten het niet | 58% 20% 7% 9% 3% 3% | ||||
| Hoe komen jongeren aan alcohol: anders kennis/vreemde ouders vrienden | 22% 22% 58% 33% | 28% 38% 53% 52% | |||
| Waar drinken jongeren alcohol: anders kennis/vreemde ouders vrienden | 56% 14% 31% 67% | 92% 56% 66% 53% | |||
| 1.2 Alcoholgebruik onder scholieren De Corona gezondheidsmonitor is afgenomen onder 13- tot 16-jarigen in 2021-2022. De cijfers zijn niet op gemeenteniveau beschikbaar. Alleen op Kempenniveau. Ter vergelijking is de subregio BOV – Best, Oirschot en Veldhoven – toegevoegd. | |||||
| Corona gezondheidsmonitor jeugd 2021-2022 | Subregio - De Kempen | Subregio - BOV | |||
| Respondenten klas 2 + 4 | 392 | 896 | |||
| Heeft ooit alcohol gedronken (heel glas of meer) | 39% | 32% | |||
| Heeft ooit alcohol gedronken (alleen slokjes of heel glas of meer) | 63% | 52% | |||
| Heeft in de afgelopen 4 weken alcohol gedronken | 41% | 29% | |||
| Heeft in de afgelopen 4 weken bij ten minste één gelegenheid 5 glazen of meer gedronken (bingedrinken) | 28% | 21% | |||
| Is ooit dronken of aangeschoten geweest | 29% | 22% | |||
| Is in de afgelopen 4 weken dronken of aangeschoten geweest | 20% | 14% | |||
| 1.3 Alcohol gebruik onder jongvolwassenen | |||||
| Corona gezondheidsmonitor jongvolwassenen 16 – 25 jarigen 2023 | Regio Brabant-Zuidoost | ||||
| Heeft de afgelopen 12 maanden alcohol gedronken | 88% | ||||
| Heeft de laatste 4 weken alcohol gedronken | 78% | ||||
| Drinkt niet of maximaal 1 glas per dag (richtlijn RGV 2015) | 37% | ||||
| Zware drinker (dwz minstens 1x pw 6 (m) dan wel 4 (v) glazen of meer per dag) | 22% | ||||
| Drinkt soms tot altijd alcohol als hij/zij alleen is | 9% | ||||
| Vrienden vinden het normaal om 10 glazen op één dag of avond te drinken | 39% | ||||
| 1.4 Ouders In de vierjaarlijks GGD Gezondheidsmonitor Jeugd (2019-2020) worden ook ouders van kinderen in de leeftijdscategorie 12-18 jaar bevraagd over alcoholgebruik bij hun kinderen. Uit deze GGD monitor bleek het volgende: | |||||
| Jeugdmonitor 12-18 jarigen 2019-2020 | Eersel | Bladel | Reusel-De Mierden | Bergeijk | Oirschot |
| Respondenten | 300 | 320 | 291 | 311 | 307 |
| Heeft afspraken of regels met ouders/verzorgers over alcohol: ja, ouders verbieden alcohol ja, wel regels over alcohol, geen verbod geen regels over alcohol | 31% 60% 9% | 30% 59% 12% | 26% 66% 9% | 26% 63% 11% | 35% 55% 10% |
| Subgroep recente drinkers 12 t/m 17 jarige | |||||
| Mening ouders over alcoholgebruik: ze vinden het goed ze vinden dat ik minder moet drinken ze raden het af ze verbieden het ze weten het niet ze zeggen er niets van | 53% 5% 26% 4% 1% 11% | 59% 8% 26% 2% 1% 3% | 56% 6% 23% 2% 5% 7% | 61% 7% 21% 1% 2% 7% | 55% 6% 24% 4% 4% 6% |
| Heeft afspraken of regels met ouders/verzorgers over alcohol: ja, ouders verbieden alcohol ja, wel regels over alcohol geen regels over alcohol | 8% 84% 8% | 3% 85% 12% | 4% 91% 5% | 2% 87% 11% | 6% 83% 11% |
| 1.4 Ouders In de vierjaarlijks GGD Gezondheidsmonitor Kind (2019-2020) zijn ook ouders van kinderen in de leeftijdscategorie 4-11 jaar gevraagd naar hun mening over later alcoholgebruik door hun kinderen. Uit deze GGD monitor bleek het volgende: | |||||
| GGD Gezondheidsmonitor Kind 2019-2020 4-11 jaar | Eersel | Bladel | Reusel-De Mierden | Bergeijk | Oirschot |
| Mening ouders verantwoorde leeftijd alcoholgebruik. Verantwoorde leeftijd eerste slokje alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder | 22% 52% 26% | 21% 60% 19% | 23% 58% 19% | 24% 56% 19% | 27% 49% 24% |
| Verantwoorde leeftijd eerste glas alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder | 7% 47% 46% | 8% 54% 38% | 9% 54% 37% | 7% 55% 38% | 9% 50% 41% |
| Verantwoorde leeftijd zelfstandig alcoholgebruik: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder | 0% 15% 85% | 0,8% 17% 82% | 0.5% 22% 77% | 1% 15% 84% | 0.7% 15% 84% |
| Attitude ouders alcoholgebruik(helemaal) eens met de stelling: Als ouder kun je voorkomen dat je kind veel alcohol gaat drinken | 42% | 34% | 30% | 35% | 38% |
| Het is als ouder belangrijk om te weten hoeveel alcohol je kind drinkt | 93% | 88% | 89% | 89% | 91% |
| Ouders moeten voor hun opgroeiende kinderen duidelijke regels stellen over alcoholgebruik | 92% | 87% | 83% | 89% | 80% |
| Als ouders een goed voorbeeld voor hun kind(eren) willen zijn, moeten zij geen alcohol drinken in het bijzijn van hun kinderen | 19% | 19% | 13% | 16% | 16% |
| 1.4 Ouders GGD Gezondheidsmonitor Kind 2019-2020. Hierin zijn ouders van kinderen in de leeftijdscategorie 0 tot 11 jaar bevraagd. In deze kolom hebben we cijfers opgenomen over alcoholgebruik voor de subgroep ouders van kinderen van 4 tot 11 jaar. | |||||
| Kindmonitor 0-11 jaar 2021-2022 | Eersel | Bladel | Reusel-De Mierden | Bergeijk | Oirschot |
| Respondenten (ouders van kinderen tussen 0-11 jaar) | 414 | 383 | 376 | 364 | 418 |
| Data is van ouders waarvan het kind tussen de 4-11 jaar is | |||||
| Mening ouders verantwoorde leeftijd alcoholgebruik. Verantwoorde leeftijd eerste slokje alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder | 22% 52% 26% | 21% 60% 19% | 23% 58% 19% | 24% 56% 19% | 27% 49% 24% |
| Verantwoorde leeftijd eerste glas alcohol: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder | 7% 47% 46% | 8% 54% 38% | 9% 54% 37% | 7% 55% 38% | 9% 50% 41% |
| Verantwoorde leeftijd zelfstandig alcoholgebruik: 15 jaar of jonger 16-17 jaar 18 jaar of ouder | 0% 15% 85% | 0,8% 17% 82% | 0.5% 22% 77% | 1% 15% 84% | 0.7% 15% 84% |
| Attitude ouders alcoholgebruik(helemaal) eens met de stelling: Als ouder kun je voorkomen dat je kind veel alcohol gaat drinken | 42% | 34% | 30% | 35% | 38% |
| Het is als ouder belangrijk om te weten hoeveel alcohol je kind drinkt | 93% | 88% | 89% | 89% | 91% |
| Ouders moeten voor hun opgroeiende kinderen duidelijke regels stellen over alcoholgebruik | 92% | 87% | 83% | 89% | 80% |
| Als ouders een goed voorbeeld voor hun kind(eren) willen zijn, moeten zij geen alcohol drinken in het bijzijn van hun kinderen | 19% | 19% | 13% | 16% | 16% |