Inleiding
In deze bijlage is de behoefte aan nieuwe graven op de begraafplaatsen in Rosmalen en Engelen vergeleken met de capaciteit aan beschikbare (lege) graven op deze begraafplaatsen. Aan de hand van deze vergelijking is bepaald op welke termijn maatregelen noodzakelijk zijn om ook op langere termijn op deze begraafplaatsen te kunnen begraven.
Prognose behoefte
Uitgangspunten
De huidige behoefte aan nieuwe graven in de periode 2012-2021 is de basis voor de prognose. De bijzettingen in een reeds uitgegeven graf zijn buiten beschouwing gelaten.
De gemiddelde jaarlijkse behoefte in deze periode is als uitgangspunt genomen voor de huidige behoefte.
Totale behoefte begraafplaatsen Rosmalen en Engelen

| Nieuwe graven/nissen 2012-2021 | ||
| Rosmalen | Engelen | |
| gemiddeld aantal/jaar | gemiddeld aantal/jaar | |
| Particuliere graven | 11,9 | 3 |
| Particuliere islamitische graven | 12,0 | |
| Particuliere kindergraven | 3,9 | |
| Particuliere urnengraven | 11,0 | |
| Particuliere urnennissen | 5,1 | 1,2 |
Behoefte nieuwe graven en nissen 2012-2021
Behoefte tot 2070
Voor de begraafplaatsen in Rosmalen en Engelen is de (globale) behoefte bepaald voor de periode tot 2070. In de praktijk blijkt dat globaal de belangstelling voor een graf ca. 40 jaar is. In de prognose volgen we de periode-indeling van het CBS, verdeeld in tijdvakken van 10 jaar. Daarom kiezen we voor de periode tot 2070.
Uitgangspunt voor de prognose is de ontwikkeling van het landelijk sterftecijfer volgens het CBS. Voor de berekening gaan we er vervolgens vanuit dat de ontwikkeling van het aantal lijkbezorgingen op de begraafplaatsen in Rosmalen en Engelen de trend volgt van het landelijke sterftecijfer. In de onderstaande tabel is daarvoor een index bepaald. De toegepaste index in de tabel is de verhouding tussen het aantal overledenen in het betreffende jaar ten opzichte van het basisjaar 2023.
De berekende index is aangehouden als ontwikkeling van de lijkbezorging op de begraafplaatsen in Rosmalen en Engelen.
| Prognose jaarlijkse behoefte | 2030 | 2040 | 2050 | 2060 | 2070 |
| Nieuwe graven en nissen | Gemiddeld aantal / jaar | ||||
| Rosmalen | |||||
| Particuliere graven | 12,4 | 14,0 | 14,7 | 14,7 | 13,6 |
| Particuliere islamitische graven | 12,5 | 14,1 | 14,8 | 14,7 | 13,6 |
| Particuliere kindergraven | 4,1 | 4,6 | 4,8 | 4,8 | 4,4 |
| Particuliere urnengraven | 11,5 | 12,9 | 13,6 | 13,6 | 12,6 |
| Part. urnennissen | 5,4 | 6,0 | 6,4 | 6,3 | 5,9 |
| Engelen | |||||
| Particuliere graven | 3,1 | 3,5 | 3,7 | 3,7 | 3,4 |
| Particuliere kindergraven | |||||
| Particuliere urnengraven | |||||
| Particuliere urnennissen | 1,2 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,3 |
Jaarlijkse behoefte nieuwe graven en nissen 2030-2070
Rekenresultaat
De navolgende tabel geeft de prognose van de behoefte aan nieuwe graven. De tabel vermeldt het jaarlijkse gemiddelde aantal in stappen van 10 jaar.
| Prognose behoefte Nieuwe graven en nissen | 2024-2030 | 2031-2040 | 2041-2050 | 2051-2060 | 2061-2070 |
| Totaal aantal gedurende periode | |||||
| Rosmalen | |||||
| Particuliere graven | 85,3 | 132,1 | 143,6 | 147,0 | 141,2 |
| Particuliere islamitische graven | 85,7 | 70,3 | 136,4 | 144,0 | 142,3 |
| Particuliere kindergraven | 27,8 | 43,1 | 46,9 | 48,0 | 46,1 |
| Particuliere urnengraven | 78,8 | 122,1 | 132,8 | 135,9 | 130,6 |
| Particuliere urnennissen | 36,8 | 56,9 | 61,9 | 63,4 | 60,9 |
| Engelen | 2024-2030 | 2031-2040 | 2041-2050 | 2051-2060 | 2061-2070 |
| Particuliere graven | 21,4 | 33,2 | 36,1 | 36,9 | 35,5 |
| Particuliere kindergraven | |||||
| Particuliere urnengraven | |||||
| Particuliere urnennissen | 8,3 | 12,9 | 14,0 | 14,4 | 13,8 |
Periodieke behoefte nieuwe graven en nissen 2030-2070
De navolgende tabel geeft de cumulatieve behoefte weer voor dezelfde perioden.
| Prognose behoefte Nieuwe graven en nissen | 2024-2030 | 2024-2040 | 2024-2050 | 2024-2060 | 2024-2070 |
| Totaal aantal cumulatief | |||||
| Rosmalen | |||||
| Particuliere graven | 85,3 | 217,3 | 361,0 | 507,9 | 649,2 |
| Particuliere islamitische graven | 85,7 | 156,0 | 292,5 | 436,5 | 578,7 |
| Particuliere kindergraven | 27,8 | 71,0 | 117,9 | 165,9 | 212,0 |
| Particuliere urnengraven | 78,8 | 200,9 | 333,7 | 469,7 | 600,2 |
| Particuliere urnennissen | 36,8 | 93,7 | 155,6 | 218,9 | 279,8 |
| Engelen | 2024-2030 | 2024-2040 | 2024-2050 | 2024-2060 | 2024-2070 |
| Particuliere graven | 21,4 | 54,6 | 90,7 | 127,6 | 163,1 |
| Particuliere kindergraven | |||||
| Particuliere urnengraven | |||||
| Particuliere urnennissen | 8,3 | 21,2 | 35,3 | 49,6 | 63,4 |
Cumulatieve behoefte nieuwe graven en nissen 2030-2070
Capaciteit
Beschikbare capaciteit
De beschikbare capaciteit is het aantal lege graven dat direct in gebruik kan worden genomen. Onderstaande tabel geeft de beschikbare capaciteit weer per 1/4/2024.
Vergelijking
De resultaten van de voorgaande behoeftebepaling zijn vergeleken met de beschikbare capaciteit, zie navolgende tabellen. Dit geeft een beeld van de termijn dat met de beschikbare capaciteit in de behoefte kan worden voorzien.
| Beschikbare capaciteit | ||
| Beschikbaar | Ruimte tot | |
| Rosmalen | ||
| Particuliere graven | 222,0 | 2042 |
| Particuliere islamitische graven | 115,0 | 2033 |
| Part. kindergraven | 20,0 | 2028 |
| Part. urnengraven | 112 | 2034 |
| Part. urnennissen | 156 | 2050 |
| Engelen | ||
| Particuliere graven | 50,0 | 2040 |
| Part. kindergraven | 10,0 | |
| Part. urnengraven | ||
| Part. urnennissen | 4,0 | 2026 |
Beschikbare capaciteit - april 2024
Effect ruimen van graven
De situatie is echter gunstiger dan dat de bovenstaande tabel doet vermoeden. Omdat tussentijds graven en urnennissen worden geruimd en opnieuw worden uitgegeven is de werkelijke jaarlijkse behoefte aan nieuwe graven en urnennissen lager.
Niet ingerichte delen
In bovenstaande tabel is de optionele capaciteit van de nog niet ingerichte delen vooralsnog buiten beschouwing gelaten. Onderstaande tabel geeft een schatting van het aantal graven dat hier kan worden uitgegeven.
Door de ingebruikname van de niet ingerichte velden is er nog voor langere termijn begraafcapaciteit beschikbaar op begraafplaats Rosmalen.
Vrij gedeelte ( niet ingericht / 'braakliggend')
- - optie volledig natuurlijke graven 2-diep:
aantal natuurlijke graven 2-diep | vrij | 150 -200
- - optie natuurlijke graven en islamitisch:
| aantal natuurlijke graven 2-diep | vrij | 75 -100 |
| aantal islamitische graven volwassene 1-diep | vrij | 100-125 |
Beschikbare capaciteit niet ingerichte delen - april 2024