3. Reserve afschrijvingen

Doel:

De reserve afschrijvingen is gevormd ter dekking van de afschrijvingslasten van de volgende investeringen:

  • - Pand bibliotheek,
  • - MFA Vrijheidspoort,
  • - RMPI-school,
  • - Integraal Huisvestingsplan I en II,
  • - Noodlokalen Dalton Lyceum,
  • - Uitbreiding begraafplaats, en,
  • - Vrachtwagenparkeerplaats.

Toevoeging / Onttrekking:

Onttrekkingen vinden plaats op basis van onderstaand schema, zoals vastgesteld in de Nota Reserves en Voorzieningen 2017:

  • - Jaar

    Stand 1/1

    Onttrekking

    2022

    2.886.800

    453.000

    2023

    2.433.800

    413.000

    2024

    2.020.800

    373.000

    2025

    1.647.800

    333.000

    2026

    1.314.800

    293.000

    2027

    1.021.800

    253.000

    2028

    768.800

    213.000

    2029

    555.800

    173.000

    2030

    382.800

    133.000

    2031

    249.800

    93.000

    2032

    156.800

    73.000

    2033

    83.800

    53.000

    2034

    30.800

    30.800

    2035

    0

    0

Omvang:

Niet bepaald, maar maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investeringen.

Looptijd:

t/m 2034.

Bijzonderheden:

De reserve is, bij de vaststelling van de Nota Reserves en Voorzieningen 2011, ontstaan door het samenvoegen van een aantal gekoppelde bestemmingsreserves. Destijds is tevens besloten de koppeling met de individuele investeringen los te laten en de onttrekking volgens vaste bedragen per jaar te verlagen. Bij de vaststelling van de Nota Reserves en Voorzieningen 2017 zijn deze vaste bedragen herijkt (zie bovenstaand schema).

4. Revitalisering Dierenstein

Doel:

In 2016 is deze reserve, groot € 1.330.000, gevormd ter dekking van de totale (toekomstige) afschrijvingslasten van de investeringen m.b.t. het project Revitalisering Dierenstein. Het project is in 2020 afgerond en kent een hoger investeringsbedrag dan de gekoppelde reserve, waardoor de afschrijvingslasten niet meer volledig uit deze reserve kunnen worden gedekt.

Toevoeging / Onttrekking:

De onttrekking is gebaseerd op de afschrijvingstermijn van 20 jaar. Dat betekent een jaarlijkse onttrekking € 1.330.000 / 20 = € 66.500.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2040 (gelijk met de afschrijvingen van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

De reserve is ontoereikend om de totale afschrijvingslasten te dekken. De jaarlijkse onttrekking bedraagt € 66.500, tegenover jaarlijkse afschrijvingslasten van ca. € 114.000.

5. Fietscrossbaan FCCB

Doel:

Deze reserve is in 2016 voor € 582.200 gevormd ter dekking van de afschrijvingslasten van de investeringen in de aanleg van de wedstrijdbaan en de groen- en parkeervoorzieningen van Fietscross Club Barendrecht (FCCB).

Dit project is in 2018 afgerond. De afschrijving op de gekoppelde activa vindt plaats sinds 2019 (afschrijvingstermijn 20 jaar).

Toevoeging / Onttrekking:

De onttrekking is gebaseerd op de afschrijvingstermijn van 20 jaar. Dat betekent een jaarlijkse onttrekking € 582.200 / 20 = ca. € 29.100.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2038 (gelijk met de afschrijvingen van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

In 2019 en 2020 is teveel onttrokken aan de reserve (€ 35.600 per jaar i.p.v. € 29.100 per jaar). In de jaarrekening 2021 is daarom eenmalig een lager bedrag onttrokken, zodat de reserve op het originele niveau komt.

6. Verleggen Binnenlandse Baan

Doel:

In 2017 is deze reserve gevormd (groot € 1.156.000) ter dekking van de afschrijvingslasten van de investeringen met betrekking tot het verleggen van de Binnenlandse Baan. In hetzelfde jaar is het bijbehorende investeringsbudget overgeboekt naar de investeringsbudgetten ten behoeve van het project Centrumaanpak.

Toevoeging / Onttrekking:

De onttrekking is gebaseerd op de afschrijvingstermijn van 20 jaar. Dat betekent een jaarlijkse onttrekking € 1.156.000 / 20 = € 57.800

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2040 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

In 2019 en 2020 is jaarlijks € 43.600 aan de reserve onttrokken. De afschrijvingen voor het project Centrumaanpak starten naar verwachten echter in 2021. In de jaarrekening 2021 zijn de onjuiste onttrekkingen uit 2019 en 2020 gedoteerd aan de reserve. Vanaf 2021 onttrekken we het juiste bedrag van jaarlijks € 57.800.

7. Onderdoorgang A29

Doel:

Deze reserve is in 2016 gevormd voor een bedrag van € 3.500.000 en is bedoeld voor de dekking van de afschrijvingslasten van het investeringsproject onderdoorgang A29.

Toevoeging / Onttrekking:

De onttrekking is gelijk aan de jaarlijkse afschrijvingslasten. Deze bedragen vanaf 2022 ca. € 107.500.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2036 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

De stand van de reserve is per 31 december 2021 hoger dan de boekwaarde van de gekoppelde activa. Het surplus in de reserve, ca. € 213.500 is bij de actualisatie van de reserves (raadsbesluit 5 juli 2022) vrijgevallen ten gunste van de algemene reserve.

8. Snelfietsroute F15 IJsselmonde

Doel:

De reserve is in 2016 gevormd voor een bedrag van € 1.244.000 en dient ter dekking van de afschrijvingslasten van de investering snelfietsroute F15 IJsselmonde.

Toevoeging / Onttrekking:

De begrote onttrekking bedraagt in 2022 € 66.900 en daarna, in verband met een nog te verwachten bijdrage in 2022 op het investeringsbudget, jaarlijks € 60.400. De onttrekkingen lopen synchroon met de begrote afschrijvingslasten.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2042 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

In verband met de in 2022 begrote te ontvangen bijdrage bekijken we de stand van deze reserve eind 2022 om te bepalen of de stand overeenkomt met de boekwaarde van de gekoppelde activa. De prognose is dat er een overschot in de reserve ontstaat van ca. € 29.000 wat dan vrij kan vallen.

9. Koopliedenweg

Doel:

Bij de vaststelling van de jaarstukken 2015 is € 160.000 van de bestemmingsreserve stedelijke infrastructuur bestemd voor de benodigde aanpassingen aan de Koopliedenweg. Vanaf 2017 kent deze reserve het karakter van een afschrijvingslastenreserve i.v.m. wijzigingen van het BBV (verplichte afschrijving op investeringen met maatschappelijk nut).

Toevoeging / Onttrekking:

Jaarlijkse onttrekking van € 7.200, gelijk aan de jaarlijkse afschrijvingslasten.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2036 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

De stand van de reserve is per 31 december 2021 hoger dan de boekwaarde van de gekoppelde activa. Het surplus in de reserve, ca. € 10.400, is bij de actualisatie van de reserves (raadsbesluit 5 juli 2022) vrijgevallen ten gunste van de algemene reserve.

10. 10 flexibele camera’s

Doel:

Deze reserve is in 2021 gevormd uit de reserve verkeers- en sociale veiligheid en dient ter dekking van de (toekomstige) afschrijvingslasten van de gekoppelde investering (10 flexibele camera’s) van € 150.900. De investering is naar verwachting in 2022 afgerond; de begrote afschrijvingen starten daarom vanaf 2023 met een termijn van vier jaar.

Toevoeging / Onttrekking:

Jaarlijkse (maximaal begrote) onttrekking van € 37.725, gelijk aan de jaarlijkse (begrote) afschrijvingslasten. De werkelijke onttrekking hangt af van de hoogte van de feitelijke investering.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2026 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

Met het vaststellen van de 2e tussenrapportage 2020 heeft de raad ingestemd met de besteding van de Eneco-opbrengst, waaronder het instellen van de reserve verkeers- en sociale veiligheid ad. € 3.300.000. In maart 2021 heeft de raad het bestedingsplan goedgekeurd. Daarin is voorgesteld dit onderdeel als separate bestemmingsreserve t.b.v. afschrijvingslasten op te nemen.

11. 2 ANPR camera’s

Doel:

De reserve is in 2021 gevormd uit de reserve verkeers- en sociale veiligheid. Het originele bedrag bedroeg € 220.000; In de 2e Tussenrapportage 2022 is € 110.000 vrijgevallen ten gunste van de Algemene Reserve, omdat de prijzen van de camera's veel voordeliger blijken uit te pakken dan van tevoren was ingeschat.

De (toekomstige) afschrijvingslasten van de gekoppelde investering (2 ANPR camera’s) worden, na afronding van de investering (2022), vanaf 2023 gedekt uit deze reserve. De afschrijvingstermijn is vier jaar.

Toevoeging / Onttrekking:

Jaarlijkse (maximaal begrote) onttrekking van € 27.500, gelijk aan de jaarlijkse (begrote) afschrijvingslasten. De werkelijke onttrekking hangt af van de hoogte van de feitelijke investering.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2026 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investering).

Bijzonderheden:

Met het vaststellen van de 2e tussenrapportage 2020 heeft de raad ingestemd met de besteding van de Eneco-opbrengst, waaronder het instellen van de reserve verkeers- en sociale veiligheid ad. € 3.300.000. In maart 2021 heeft de raad het bestedingsplan goedgekeurd. Daarin is voorgesteld dit onderdeel als separate bestemmingsreserve t.b.v. afschrijvingslasten op te nemen.

12. Verkeers- en sociale veiligheid (deel afschrijvingslasten)

Doel:

Ook deze reserve is in 2021 gevormd uit de reserve verkeers- en sociale veiligheid en dient ter dekking van de (toekomstige) afschrijvingslasten van een aantal gekoppelde investeringen:

  • - Aanpak onveilige locaties:

    Begrote investering

    3e Barendrechtseweg, Kilpad, Leedepad

    € 50.000,00

    1e Barendrechtseweg, Eurekaweg, Fennaweg

    € 35.000,00

    Avenue Carnisse - Zuidersingel

    € 100.000,00

    2e Barendrechtseweg, Buitenlandse Baan

    € 40.000,00

    Gouwe en Gebroken Meeldijk

    € 20.000,00

    2e Barendrechtseweg, Mr. Lohmanstraat

    € 100.000,00

    Subtotaal aanpak onveilige locaties

    € 345.000,00

    Veilige inrichting 30 km/h wegen:

    Begrote investering

    Riedermorgen

    € 280.000,00

    Harplaan

    € 35.000,00

    Klavecimbelweg

    € 35.000,00

    Jaagpad

    € 390.000,00

    Gouwe en Gebroken Meeldijk

    € 20.000,00

    Subtotaal veilige inrichting 30 km/h wegen:

    € 760.000,00

    Herinrichting wegen van 50 naar 30 km/h:

    Begrote investering

    Dudokdreef

    € 400.000,00

    Boerhaavelaan

    € 400.000,00

    Subtotaal herinrichting wegen van 50 naar 30 km/h:

    € 800.000,00

    Aanpak geluidshinder verkeersaso's

    € 100.000,00

    Totaal begrote investeringen (=totaal hoogte reserve)

    € 2.005.000,00

Toevoeging / Onttrekking:

Jaarlijkse (maximaal begrote) onttrekking gelijk aan de jaarlijkse (begrote) afschrijvingslasten. De werkelijke onttrekking hangt af van de hoogte van de feitelijke investering.

In 2022 is voor het project Gouwe en Gebroken Meeldijk nog € 10.000 extra gedoteerd.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investeringen.

Looptijd:

t/m 2042 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investeringen). Dit is echter afhankelijk van het investeringstempo.

Bijzonderheden:

Met het vaststellen van de 2e tussenrapportage 2020 heeft de raad ingestemd met de besteding van de Eneco-opbrengst, waaronder het instellen van de reserve verkeers- en sociale veiligheid ad. € 3.300.000. In maart 2021 heeft de raad het bestedingsplan goedgekeurd. Daarin is voorgesteld dit onderdeel als separate bestemmingsreserve t.b.v. afschrijvingslasten op te nemen.

Deze bestemmingsreserve presenteren we in deze nota als een geheel. In de P&C-documenten zijn de onderliggende ‘sub-reserves’ wel apart zichtbaar.

13. Infrastructuur De Stationstuinen

Doel:

Op 25 januari 2022 heeft de raad ingestemd met het instellen van een investeringsbudget van € 470.000 ten behoeve van de aanleg ontsluitingsweg Stationstuinen. In dezelfde raadsvergadering is besloten € 470.000 over te hevelen van de reserve grondbedrijf naar de nieuw te vormen reserve infrastructuur De Stationstuinen ter dekking van de afschrijvingslasten van deze investering.

Toevoeging / Onttrekking:

Vanaf 2023 jaarlijkse (maximaal begrote) onttrekking van € 15.700, gelijk aan de jaarlijkse (begrote) afschrijvingslasten. De werkelijke onttrekking hangt af van de hoogte van de feitelijke investering.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investering.

Looptijd:

t/m 2052 (gelijk met de afschrijvingstermijn van de gekoppelde investering). Dit is echter afhankelijk van het investeringstempo.

Bijzonderheden:

Geen

14. Klimaatadaptatie (deel afschrijvingslasten)

Doel:

Deze reserve is bij de 2e Turap 2020 gevormd uit de inzet van de Eneco gelden en is bedoeld om een deel van de Eneco-opbrengst, € 2.500.000, beschikbaar te stellen ten behoeve van het werken aan en naar een klimaatbestendige infrastructuur.

De raad heeft in september 2021 ingestemd met de inzet van de reserve in daadwerkelijke projectbudgetten en de bijbehorende investeringsbudgetten geautoriseerd. De reserve is daarbij (deels) omgezet naar een reserve t.b.v. afschrijvingslasten. Het betreft de volgende (investerings-)projecten:

  • - Project

    Indicatie kosten

    Klimaatadaptief inrichten Oude Dorpskern

    € 1.084.000

    Aanpak wateroverlast Oranjewijk

    € 106.900

    Klimaatadaptief inrichten Havenhoofd Carnisselande

    € 1.127.000

    Totaal reserve

    € 2.317.900

De reserve voor het project Groene Parels is opgenomen onder de overige bestemmingsreserves.

Toevoeging / Onttrekking:

Jaarlijkse (maximaal begrote) onttrekking gelijk aan de jaarlijkse (begrote) afschrijvingslasten. De werkelijke onttrekking hangt af van de hoogte van de feitelijke investering.

Omvang:

Maximaal het bedrag van de boekwaarde van de gekoppelde investeringen.

Looptijd:

t/m 2050.

Bijzonderheden:

De afschrijvingslasten worden gedekt uit incidentele middelen. Hierdoor is er na afloop van de afschrijvingstermijn van gemiddeld 20 jaar geen dekking meer voor vervanging van deze investeringen. Daarbij wordt opgemerkt dat directe vervanging na de afschrijvingstermijn wordt beoordeeld aan de dan optredende stand van zaken.