- - Inleiding
In dit indicatorenoverzicht staan de belangrijkste gegevens die nodig zijn om de werkzaamheden van VTH over 2023 te kunnen duiden en te beoordelen in welke mate de doelstelling over 2023 zijn gerealiseerd.
- - Wabo
Vanaf einde Q1 2023 zijn we gaan werken met een nieuwe applicatie vooruitlopen op de inwerkingtreding van de Omgevingswet en de Wet kwaliteitsborging voor het bouwen. Hierdoor worden zaken anders geregistreerd en gecategoriseerd. Zodra de Ow en Wkb in werking zijn vanaf 1 januari 2024 veranderen de vergunningen en meldingen voor een belangrijk deel ook op de inhoud. Het vergelijken van de cijfers over eerdere jaren en 2023 heeft om deze redenen dan ook niet veel zin. Onderstaande de belangrijkste aantallen over 2023.
| Omgevingsvergunning | Aantal aanvragen |
| Regulier bouwen | 1030 |
| Uitgebreid bouwen | 30 |
| Afwijken bestemmingsplan | 191 |
| Monumenten | 48 |
| Flora- en fauna | 2 |
| Kappen van bomen | 350 |
| Algemene cijfers | |
| Van rechtswege verleend | 0,7% |
- - APV, Verodening Fysieke leefomgeving Amersfoort (floA) en Alcoholwet
Voor de APV, floA en Alcoholwet zijn we al eerder in de nieuwe applicatie gaan werken en veranderen de vergunningen op de inhoud ook niet wezenlijk. Een vergelijk met 2022 is hierdoor beter mogelijk.
| Vergunning/ melding | Aantal aanvragen | Toename/ afname |
| Evenementen | 163 | ↓ 8% |
| Seksinrichting | 3 | ↓ 63% |
| Gedoogverklaring coffeeshop | 3 | ↓ 50% |
| Horecaexploitatie | 68 | ↑ 55% |
| Alcohol | 48 | ↓ 6% |
| Terrassen | 40 | ↓ 38& |
- - Samenwerking met ketenpartners
4.1 Veiligheidsregio Utrecht
| Adviezen/ Vergunningverlening | Jaarplan | 2021 | 2022 | 2023 |
| Aantal adviezen, activiteit Bouw | 226 | 210 | 233 | 233 |
| Aantal adviezen, activiteit Milieu | 6 | 8 | 3 | - |
| Aantal adviezen, activiteit Gebruik | 97 | 80 | 83 | 80 |
| Evenementen | 152 | 33 | 88 | 85 |
| Ruimtelijke Ordening | 54 | 36 | 40 | 45 |
| Toezicht | Jaarplan | 2021 | 2022 | 2023 |
| Realisatie bouw | 90 | 62 | 122 | 78 |
| Bestaande bouw | 464 | 302 | 367 | 485 |
| Milieu | 17 | 14 | 12 | 8 |
| Gemeentespecifiek toezicht (bijzondere handhaving) | 210 | 7 | 104 | div. projecten |
| Klachten/ meldingen brandonveiligheid | 20 | 9 | 18 | 18 |
| BRZO | 1 | 1 | 7 | 1 |
| Evenementen | 52 | 0 | 36 | 31 |
| Brandveilig gedrag | Jaarplan | 2021 | 2022 | 2023 |
| Voorlichting | 9 | 26 | 14 | Geboortepakket: 279 Voorlichtingsessie: 12 Veiligheidsdag: 1 |
| Roadshow | 4 | 4 | 2 | Is niet meer afzonderlijk |
| Zorginstellingen | - | - | - | Toolbox: 1 |
| Scholen | 29 | 15 | 8 | Basis: 23 VMBO: 7 MBO: 2 |
4.2 RUD Utrecht
Het jaarverslag inclusief alle indicatoren is opgenomen in bijlage XXX
d5 Toezicht & handhaving
5.1 Indicatoren behorende bij de doelstellingen uit de Top-10
Jeugdoverlast
| Jeugd | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Aantal risicojongeren in beeld | 150 | 321 | 340 | 400 | 350 | xxx |
| Aantal jeugdgroepen waarvan dynamiek bekend is en activiteiten in kaart zijn gebracht. | 4 | 7 | 13 | 17 | 12 | xxx |
| Het aantal meldingen rondom jeugdoverlast | 250 | 230 | 509 | 400 | 307 | 418 |
Alcoholwet/ Horecanacht
| Horeca / alcoholgebruik | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Aantal opgelegde sancties op het gebied van dronkenschap, wildplassen en baldadigheid (D505, D530, F121a en b, F185) | 438 | 461 | 191 | 145 | 535 | 588 |
| Aantal opgelegde sancties op het gebied van alcoholgebruik onder minderjarigen (E211 a en b) | 50 | 41 | 8 | 11 | 32 | 29 |
| Aantal confrontaties | onbekend | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Evenementen
| Evenementen | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Aantal risico-evenementen | 138* | 44 | 1 | 10 | 2 | 2 |
| Aantal schouwen | onbekend | 44 | 1 | 3 | 2 | 27** |
| Aantal evaluaties | onbekend | 98% | 0 | 3 | 2 | 10** |
| Aantal klachten risico-evenementen | 12 | 8 | 0 | 1 | 53* | onbekend |
- - Voor het eerst als losse categorie geregistreerd. Inclusief horeca meldingen.
Parkeren
| Fietsparkeren | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Inzet op fietsparkeren | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. | 12 uur p.w. |
| Fiscale naheffingen | 5573 | 5002 | 2977 | 1741 | 1988 | 3752 |
Brandveiligheid en constructieve veiligheid bestaande bouw en Brandveilig gebruik + landelijke bouwincidenten
| Brandveiligheid en constructieve veiligheid bestaande bouw en Brandveilig gebruik | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Aantal landelijke incidenten die zijn opgevolgd | 100% | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Aantal bouwincidenten in Amersfoort | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Slopen met asbest
| Slopen met asbest | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Aantal asbestmeldingen bedrijven | 374 (+ 123 particulier) | 374 | 402 | 417 | 479 |
| Percentage toezicht op bedrijven asbestverwijdering | Circa 5% | 21% | 21% | 28% | 24% |
| Aantal asbestdumpingen | 2 | - | 6 | 1 | 3 |
Toezicht op sociale veiligheid waaronder ondermijning
| Ondermijning | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Percentage van de tijd die boa's besteden aan het bevorderen van sociale veiligheid (jeugd, alcohol, wijkboa’s). | 60% | 60% | 60% | 60% | 60% |
Milieu en energie bij bedrijven
Gedetailleerd jaarverslag voor de milieutaken en het Uitvoeringsprogramma 2023 wordt los aangeboden en in besluitvorming gebracht .
Grofvuil en huishoudelijk afval
| Grofvuil en huishoudelijk afval | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Het aantal meldingen van grofvuil en huishoudelijk afval | 515 | 492 | 694 | 701 | 635 | 641 |
| Het aantal sancties | 159 | 132 | 216 | 233 | 169 | 143 |
| Inzet boa capaciteit op afval | onbekend | 80 uur | 80 uur | 80 uur | 80 uur | 80 uur |
5.2 Structurele werkzaamheden
Een deel van het toezichtwerk wordt bepaald door de meldingen ‘Handhaving Openbare Ruimte’ die binnenkomen. Onderstaand de trend in het aantal meldingen over jaren, de spreiding per thema en per wijk.
Trend meldingen HOR

Meldingen per categorie
| Categorie | 2022 | 2023 | |
| Afval/milieu | 635 | 641 | ↑ 1% |
| Parkeeroverlast | 2345 | 2820 | ↑ 20% |
| Coronavirus | 30 | 0 | - |
| Deelfiets | 79 | 25 | ↓ 68% |
| Deelscooter | 182 | 74 | ↓ 59% |
| Fietsen | 790 | 903 | ↑ 14% |
| Graffiti | 48 | 0 | - |
| Honden | 151 | 80 | ↓ 47% |
| Hondenpoep | 62 | 140 | ↑ 56% |
| Houtrook | 134 | 106 | ↓ 21% |
| Jeugdoverlast | 307 | 418 | ↑ 36% |
| Milieu bedrijven | 117 | 195 | ↑ 66% |
| Misbruik openbare ruimte | 531 | 734 | ↓ 38% |
| Overige (alles wat niet gecategoriseerd kan worden) | 422 | 0 | - |
| VTH (meldingen voor de bouwinspecteur) | 231 | 0 | - |
| Vuurwerkoverlast | 413 | 929 | ↑ 125% |
| Zwerfvuil | 295 | 0 | - |
| Geluidsoverlast | 278 | 583 | ↑ 110% |
| Langdurig gestalde aanhangers / camper | 149 | 323 | ↑ 117% |
| Parkeren | 86 | 0 | - |
| Horeca / evenementen | 53 | 101 | ↑ 91% |
| Verkeersveiligheid | 46 | 33 | ↑ 28% |
| Winkelwagens | 39 | 185 | ↑ 375% |
| Bouwvergunningen / sloopwerken | 30 | 214 | ↑ 613% |
| Fietsbeleid | 12 | 0 | - |
| Honden bijtincident | 7 | 27 | ↑ 285% |
| Overig ( 6 of minder meldingen) | 43 | 6 | ↓616% |
| Totaal | 7515 | 8537 | |
Een deel van de extreme stijgers en dalers is te wijten aan het anders categoriseren van de meldingen.

Meldingen per wijk

Sanctiemiddelen en waarschuwingen
| Waarschuwingen | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
| Aantal waarschuwingen - mulder | 3128 | 2513 | 2400 | 2489 | 2953 |
| Aantal waarschuwingen – bestuurlijke strafbeschikking | 842 | 1515* | 482* | 489 | 468 |
| Aantal waarschuwingen - fiscale sanctiemiddelen | 322 | 342 | 139 | 180 | 219 |
| Cameratoezicht geslotenverklaring + kernwinkelgebied | 0 | 1.600 | 30081 | 10549 | 0 |
| Sancties | |||||
| Aantal strafrechtelijke sanctiemiddelen - mulder | 8545 | 4225 | 4286 | 6894 | 11982 |
| Aantal strafrechtelijke sanctiemiddelen – bsb | 834 | 505* | 292* | 580 | 536 |
| Aantal fiscale naheffingen | 5002 | 2977 | 1741 | 1988 | 3752 |
| Aantal opgelegde bouwstops | onbekend | >21** | onbekend | onbekend | onbekend |
| Aantal opgelegde last onder dwangsom | onbekend | onbekend | onbekend | onbekend | onbekend |
| Cameratoezicht geslotenverklaring + kernwinkelgebied | 1692 | 11.344 | 23815 | 34360 | 34298 |