Tabel A: areaal rioolvoorzieningen
Uitgangspunten:
Areaalgegevens zijn gebaseerd op de gegevens in het rioolbeheerpakket BRUTIS, stand 30-1-2024
Ontbrekende gegevens zijn zo goed mogelijk ingeschat door middel van relatieve verdeling, interpolatie, extrapolatie, e.d.
| jaar van aanleg of meest recente vervanging/renovatie | |||||||||||
| <= 1944 | 1945-1954 | 1955-1964 | 1965-1974 | 1975-1984 | 1985-1994 | 1995-2004 | 2005-2014 | 2015 ≥ | totaal | ||
| Rioleringsobjecten | eh | hoevh | hoevh | hoevh | hoevh | hoevh | hoevh | hoevh | hoevh | hoevh | hoevh |
| Meters rioolsleuf gemengd en gescheiden stelsels (incl. dubbele leidingen) | |||||||||||
| kunststof ; ≤ 315 mm ; slappe bodem | m | 0 | 0 | 0 | 1.250 | 19.590 | 28.360 | 32.630 | 42.870 | 19.940 | 144.640 |
| kunststof ; > 315 mm ; slappe bodem | m | 0 | 0 | 0 | 120 | 2.410 | 1.180 | 1.530 | 3.320 | 3.370 | 11.930 |
| kunststof ; ≤ 315 mm ; stevige bodem | m | 0 | 0 | 640 | 9.830 | 42.980 | 26.740 | 9.790 | 20.960 | 22.940 | 133.880 |
| kunststof ; > 315 mm ; stevige bodem | m | 40 | 0 | 240 | 1.930 | 2.700 | 890 | 1.920 | 8.340 | 6.320 | 22.380 |
| beton; ≤ 500 mm ; niet onderheid | m | 970 | 3.770 | 9.260 | 10.140 | 12.440 | 7.000 | 2.240 | 3.040 | 320 | 49.180 |
| beton; > 500 mm en ≤ 1000 mm; niet onderheid | m | 980 | 800 | 50 | 810 | 3.800 | 1.240 | 1.880 | 5.360 | 2.400 | 17.320 |
| beton; > 1000 mm; niet onderheid | m | 90 | 0 | 0 | 0 | 30 | 120 | 140 | 260 | 0 | 640 |
| beton; ≤ 500 mm ; onderheid | m | 680 | 260 | 970 | 3.430 | 2.070 | 1.060 | 0 | 0 | 10 | 8.480 |
| beton; > 500 mm en ≤ 1000 mm; onderheid | m | 90 | 230 | 0 | 730 | 1.110 | 610 | 910 | 580 | 50 | 4.310 |
| beton; > 1000 mm ; onderheid | m | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 120 | 150 | 210 | 0 | 510 |
| overig (staal, gres, asbestcement, e.a.); ≤ 500 mm | m | 210 | 0 | 60 | 30 | 120 | 430 | 60 | 10 | 10 | 930 |
| overig (staal, gres, asbestcement, e.a.); > 500 mm | m | 10 | 0 | 0 | 30 | 150 | 0 | 130 | 0 | 0 | 320 |
| totaal | m | 3.070 | 5.060 | 11.220 | 28.300 | 87.430 | 67.750 | 51.380 | 84.950 | 55.360 | 394.520 |
| Persleiding (drukriolering en transportleidingen) | |||||||||||
| ≤ 125 mm | m | 0 | 0 | 0 | 530 | 12.930 | 39.220 | 35.300 | 76.670 | 7.460 | 172.110 |
| > 125 mm | m | 0 | 0 | 0 | 2.310 | 2.950 | 6.090 | 4.470 | 5.030 | 3.590 | 24.440 |
| totaal | m | 0 | 0 | 0 | 2.840 | 15.880 | 45.310 | 39.770 | 81.700 | 11.050 | 196.550 |
| Minigemalen drukriolering (met 1 of 2 pompen) | |||||||||||
| bouwkundig (put) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 118 | 354 | 476 | 672 | 73 | 1.693 |
| electro-mechanisch (pomp + kast + telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 33 | 426 | 988 | 244 | 1.693 |
| Centrale voeding kasten drukriolering | |||||||||||
| electro-mechanisch (kast + telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 40 | 42 | 85 | 2 | 184 |
| Transportgemalen - met één pomp | |||||||||||
| bouwkundig (put) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 9 | 15 | 11 | 0 | 38 |
| electro-mechanisch (pomp + kast + telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 10 | 21 | 1 | 38 |
| Transportgemalen - met twee pompen | |||||||||||
| bouwkundig (put) | st | 0 | 0 | 0 | 1 | 16 | 29 | 19 | 32 | 35 | 132 |
| electro-mechanisch (pompen + kast + telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 3 | 13 | 15 | 56 | 45 | 132 | |
| Transportgemalen - met drie of meer pompen | |||||||||||
| bouwkundig (put) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 2 | 7 |
| electro-mechanisch (pompen + kast + telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 1 | 2 | 7 |
| Bergbezinkvoorzieningen | |||||||||||
| bouwkundig (bassin of leiding) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 7 | 0 | 8 |
| electro-mechanisch (pompen + kast + telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 0 | 8 |
| Hemelwaterzuivering | |||||||||||
| Lamellenfilters | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 7 |
| Afvalwaterzuivering | |||||||||||
| IBA 2; bouwkundig (put) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 0 | 57 |
| IBA 2; electro-mechanisch (pompen + kast) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 57 | 0 | 57 |
| Hemelwaterinzameling openbaar gebied | |||||||||||
| straat-, trottoir, en combikolken | st | 400 | 600 | 1.300 | 3.200 | 10.000 | 7.700 | 5.900 | 9.700 | 6.300 | 45.100 |
| aansluitleiding kolken (gemiddeld 3,5 m per kolk) | m | 1.400 | 2.100 | 4.550 | 11.200 | 35.000 | 26.950 | 20.650 | 33.950 | 22.050 | 157.850 |
| Meetinstrumenten | |||||||||||
| neerslagmeter (incl. telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| overstortmeter (incl. telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 12 | 30 |
| debietmeter (incl. telemetrie) | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 |
| Drainage (in de openbare weg; incl. putten) | |||||||||||
| kunststof ; 80 ≤ 110 mm | m | 1.090 | 0 | 0 | 0 | 11.580 | 45.990 | 15.780 | 21.960 | 5.900 | 102.300 |
| kunststof ; > 110 mm | m | 0 | 0 | 0 | 0 | 330 | 810 | 11.240 | 13.300 | 22.860 | 48.540 |
| totaal | m | 1.090 | 0 | 0 | 0 | 11.910 | 46.800 | 27.020 | 35.260 | 28.760 | 150.840 |
| Grondwaterpeilbuizen (permanent grondwatermeetnet) | |||||||||||
| peilbuis met datalogger | st | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 88 |
| Duikers (verbindingsleidingen tussen watergangen) | |||||||||||
| div. materialen; ≤ 800 mm | m | 200 | 300 | 700 | 2.000 | 5.400 | 3.200 | 1.600 | 3.200 | 2.300 | 18.900 |
| div. materialen; > 800 mm | m | 0 | 0 | 100 | 100 | 1.100 | 1.000 | 1.000 | 1.700 | 1.500 | 6.500 |
| 25.370 | |||||||||||
Tabel B: investeringen voor vervanging en/of renovatie rioolvoorzieningen
Uitgangspunten:
De verlenging van de technische levensduur bij renovatie is gelijk aan de nieuwe technische levensduur bij vervanging.
De maatregel is òf vervanging òf renovatie; keuze toe te passen maatregel is afhankelijk van omstandigheden en technische mogelijkheden.
Bij vervangingskosten zijn kosten van vervanging maaiveldinrichting ter plaatse van ontgraving inbegrepen.
Kosten zijn totale realisatiekosten, inclusief 18 % VAT, maar exclusief btw (zie "Compensabele btw").
Eenheidsprijzen zijn de eenheidsprijzen uit het GWP 2021-2024 verhoogd met prijsstijging (conform CBS prijsindex GWW jan 2021 - okt 2023)

Tabel C: investeringen voor verbetering rioolvoorzieningen
Uitgangspunten:
Kosten van verbeteringen zijn de extra kosten ten opzichte van de kosten van reguliere vervanging en/of renovatie.
Onder verbeteringen vallen ook de maatregelen voor klimaatadaptatie in bestaand openbaar gebied, die redelijkerwijs ten laste van de rioolheffing gebracht kunnen worden.
Onder verbetering vallen ook maatregelen voor saneren bestaande lozingen, bijvoorbeeld door aansluiten op riolering.
Kosten zijn totale realisatiekosten, inclusief 18 % VAT, maar exclusief btw (zie "Compensabele btw").
Naarmate de verbeteringen verder in de tijd liggen zijn de geschatte bedragen onzekerder.
Na 2055 zijn geen bedragen voor verbetering opgenomen, omdat zelfs een grove schatting niet meer te maken is.
Eenheidsprijzen zijn de eenheidsprijzen uit het GWP 2021-2024 verhoogd met prijsstijging (conform CBS prijsindex GWW jan 2021 - okt 2023) 29,0%

Tabel D: investeringen voor uitbreiding rioolvoorzieningen
Uitgangspunten:
Uitbreidingen van de riolering voor nieuwe lozingen komen in principe ten laste van de exploitatie van de ontwikkeling, waarvoor de riolering wordt aangelegd.
Saneren van bestaande lozingen door aansluiten op riolering staat onder 'verbetering rioleringsvoorzieningen' (Tabel C).
Tabel E: kapitaallasten van investeringen
Uitgangspunten:
ALGEMEEN
Er ontstaan vanaf 1-1-2015 geen nieuwe kapitaallasten; investeringen worden in het jaar van uitgave geheel afgeboekt uit de rioolvoorziening.
Kapitaallasten bestaan uit lineaire afschrijving plus rente over boekwaarde voorgaand jaar.
Rente is 2,50%
| jaar | rente | afschrijving | kapitaal- | boekwaarde 31-12 |
| lasten | (of 1-1 jaar daarop) | |||
| 2024 | € 416.667 | € 844.055 | € 1.260.722 | € 15.822.617 |
| 2025 | € 395.565 | € 831.675 | € 1.227.241 | € 14.990.942 |
| 2026 | € 374.774 | € 829.549 | € 1.204.322 | € 14.161.393 |
| 2027 | € 354.035 | € 683.623 | € 1.037.657 | € 13.477.771 |
| 2028 | € 336.944 | € 670.229 | € 1.007.173 | € 12.807.542 |
| 2029 | € 320.189 | € 665.755 | € 985.943 | € 12.141.787 |
| 2030 | € 303.545 | € 661.557 | € 965.101 | € 11.480.230 |
| 2031 | € 287.006 | € 661.557 | € 948.562 | € 10.818.673 |
| 2032 | € 270.467 | € 661.557 | € 932.024 | € 10.157.117 |
| 2033 | € 253.928 | € 661.557 | € 915.485 | € 9.495.560 |
| 2034 | € 237.389 | € 660.708 | € 898.097 | € 8.834.852 |
| 2035 | € 220.871 | € 660.271 | € 881.143 | € 8.174.580 |
| 2036 | € 204.365 | € 660.271 | € 864.636 | € 7.514.309 |
| 2037 | € 187.858 | € 660.271 | € 848.129 | € 6.854.037 |
| 2038 | € 171.351 | € 660.271 | € 831.622 | € 6.193.766 |
| 2039 | € 154.844 | € 658.752 | € 813.596 | € 5.535.014 |
| 2040 | € 138.375 | € 649.714 | € 788.089 | € 4.885.300 |
| 2041 | € 122.133 | € 641.765 | € 763.897 | € 4.243.536 |
| 2042 | € 106.088 | € 641.596 | € 747.685 | € 3.601.939 |
| 2043 | € 90.048 | € 579.538 | € 669.587 | € 3.022.401 |
| 2044 | € 75.560 | € 552.619 | € 628.179 | € 2.469.782 |
| 2045 | € 61.745 | € 507.892 | € 569.636 | € 1.961.891 |
| 2046 | € 49.047 | € 335.866 | € 384.914 | € 1.626.024 |
| 2047 | € 40.651 | € 317.869 | € 358.520 | € 1.308.155 |
| 2048 | € 32.704 | € 304.081 | € 336.785 | € 1.004.074 |
| 2049 | € 25.102 | € 281.695 | € 306.797 | € 722.379 |
| 2050 | € 18.059 | € 258.325 | € 276.385 | € 464.053 |
| 2051 | € 11.601 | € 249.580 | € 261.182 | € 214.473 |
| 2052 | € 5.362 | € 120.773 | € 126.134 | € 93.700 |
| 2053 | € 2.343 | € 59.860 | € 62.202 | € 33.841 |
| 2054 | € 846 | € 33.841 | € 34.687 | € 0 |
| 2055 | € 0 | € 0 | € 0 | |
Tabel F: exploitatielasten rioolvoorzieningen (product Riolering in beheerbegroting)
Uitgangspunten:
Kosten voor aanleg rioolaansluitingen zijn gelijk aan inkomsten uit "verordening eenmalig aansluitrecht".
Kosten interne uren ingenieursdiensten bij projecten zitten in VAT-percentage bij kosten vervanging en verbetering.
In de kosten exploitatie zijn inbegrepen de kosten voor periodiek opstellen van plannen, zoals GRP's, BRP's en RBP's.
Beleid boekt 3 fte op riolering ; beheer, advies & ontwerp boekt 6 fte op riolering ; toezicht & uitvoering boekt 7 fte op riolering.
| kosten | kosten | |
| Activiteiten | betalingen (aan derden) | personele uren |
| Beleid | ||
| advieskosten, beleid, advies en ontwerp | € 40.000,00 | |
| Onderzoek | ||
| monitoring grondwaterstanden | € 50.000,00 | |
| Beheer en onderhoud vrij verval stelsels | ||
| onderhoud, inspectie en reinigen hoofdriool | € 500.000,00 | |
| rioolbeheersysteem | € 50.000,00 | |
| reparaties, calamiteiten, storingen | € 225.000,00 | |
| reinigen kolken | € 65.000,00 | |
| bedrijfsmiddelen en tractie | € 165.000,00 | |
| Beheer en onderhoud gemalen en persleidingen | ||
| energie- en waterverbruik | € 401.000,00 | |
| telecommunicatie | € 70.000,00 | |
| onderhoud, inspectie en reinigen gemalen | € 1.300.000,00 | |
| Salarislasten (incl. overhead) | ||
| Uitvoering en Service | € 884.000,00 | |
| Beheer Openbare Ruimte | € 705.500,00 | |
| Beleid Openbare Ruimte | € 612.000,00 | |
| Datamanagement | € 170.000,00 | |
| Vastgoed | € 34.000,00 | |
| subtotaal | € 2.866.000,00 | € 2.405.500,00 |
| totaal (afgerond) | € 5.270.000,00 | |
Tabel G: bijdragen aan exploitatielasten andere producten en perceptiekosten
Uitgangspunten:
Kosten die redelijkerwijs ten laste van de rioolheffing mogen worden gebracht, worden ook daadwerkelijk ten laste van de rioolheffing gebracht.
De argumentatie hiervoor moet helder en plausibel zijn.
| Producten / activiteiten | jaarlijkse |
| bijdrage | |
| Straatreiniging | € 80.000,00 |
| Straatreiniging voorkomt dat een deel van het straatvuil tijdens neerslag in kolken en riolering stroomt. Dit levert een besparing op de kosten voor reinigen kolken en riolering. Deze besparing is geschat op € 80.000 per jaar. Met deze bijdrage komt dit bedrag alsnog ten laste van de rioolheffing. | |
| Sloten en Watergangen | € 175.000,00 |
| Waterbeheer betreft het groenonderhoud aan watergangen. Door watergangen vrij te houden van vegetatie wordt de hydraulische hemelwaterafvoer functie van de watergangen gewaarborgd. De jaarlijkse kosten voor dit onderhoud worden geschat 175.000 | |
| Baggeren | € 175.000,00 |
| Bij de gemengde overstorten komt rioolslib in het oppervlaktewater. Dit zorgt voor extra baggerwerk, dat ten laste van de riolering mag worden gebracht. Watergangen hebben tevens een functie voor het afvoeren van overtollig hemelwater. Het onderhoud met als hoofddoel het instandhouden van deze functie mag deels ten laste van de rioolheffing worden gebracht. De jaarlijkse kosten voor dit onderhoud worden geschat op € 175.000 per jaar. | |
| Perceptiekosten | € 160.000,00 |
| Dit zijn de kosten die de gemeente maakt voor het innen van de rioolheffing. Hieronder vallen ook de oninbare heffingen. Op basis van de werkelijke kosten in de afgelopen jaren worden deze kosten geschat op € 160.000 per jaar. | |
| Klimaatadaptatie particulieren | € 200.000,00 |
| Dit zijn kosten voor een bijdrage aan Operatie Steenbreek en de subsidieregeling voor groen dak, tuin of opvang regenwater. Deze subsidie bevordert het vasthouden van hemelwater op eigen terrein en draagt bij aan het beperken van wateroverlast bij extreme buien. De kosten voor verbetering van de hemelwaterberging en -afvoer in de openbare ruimte staan in tabel C. | |
| totaal | € 790.000,00 |
Tabel H: compensabele btw
Uitgangspunten:
Dit is de btw die we ten laste van de heffing brengen, omdat de uitkering uit het gemeentefonds is gekort bij invoering van het Btw-Compensatiefonds (BCF).
De compensabele btw ten laste van de rioolheffing is in 2015 vastgesteld en wijzigt niet meer, omdat er geen directe relatie meer is met een korting op de uitkering uit het gemeentefonds.
Het bedrag aan compensabele btw is elk jaar € 1.275.000,00
Tabel I: kostendekkingsplan
Uitgangspunten:
- - Toelichting op kosten en baten staan in GWP 2025-2028
- - Prijspeil 2023
- - Geen rekening gehouden met inflatie; heeft gelijke invloed op kosten en baten.
- - Geen rekening gehoudem met areaaltoename; heeft gelijke invloed op kosten en baten.
- - Bedragen in 2024 zijn op basis van raming KDE riolering
- - De stand van de 'egalisatievoorziening riolering' is op 31-12-2024 naar verwachting €1.800.000,00
