De termijn waarbinnen de activiteiten waarvoor subsidie op grond van dit hoofdstuk is verleend moeten zijn voltooid, wordt op aanvraag niet verder verlengd dan tot en met 29 juni 2029.
Versie 1
Regeling Europese EZ-, LVVN- en KGG-subsidies 2021
Toegevoegde artikelen
In deze titel wordt verstaan onder:
- - investering in een dierwaardig omgevingsklimaat: investering als bedoeld in bijlage 5, waarbij producten die onmiskenbaar met elkaar verbonden zijn worden beschouwd als één investering;
- - legkip: legrijp dier van de soort Gallus gallus dat wordt gehouden voor de productie van andere eieren dan broedeieren;
- - opfoklegkip: een nog niet legrijp dier van de soort Gallus gallus dat wordt gehouden om, nadat het legrijp is geworden, als legkip te worden gehouden;
- - opfokvleeskuikenouderdieren: dieren van tien weken of ouder die worden opgefokt tot ouderdier van vleeskuikens;
- - ouderdier van vleeskuikens: dier dat wordt gehouden voor de productie van broedeieren;
- - veehouderij: landbouwbedrijf waar dieren bedrijfsmatig worden gehouden met het oog op de productie van dierlijke producten;
- - verordening 2018/848:Verordening (EU) nr. 2018/848 van het Europees Parlement en de Raad van 30 mei 2018 inzake de biologische productie en de etikettering van biologische producten en tot intrekking van Verordening (EG) nr. 834/2007 van de Raad (PbEU 2018, L 15);
- - vleeskuiken: dier van de soort Gallus gallus dat wordt gehouden voor de productie van vlees.
Via stcrt-2026-29272
- **1.** De minister verleent op aanvraag aan een landbouwer subsidie voor de aanschaf en installatie van een investering in een dierwaardig omgevingsklimaat op een veehouderij, in het bijzonder op een biologische veehouderij, binnen de sectoren legkippen, opfoklegkippen, opfokvleeskuikenouderdieren, vleeskuikens of ouderdier van vleeskuikens, varkens of rundvee.
- **2.** Een aanvraag kan meerdere investeringen bevatten.
- **3.** Per landbouwer kan op grond van deze titel slechts één keer subsidie worden aangevraagd.
- **4.** Indien een veehouderij uit meerdere landbouwers bestaat kan op grond van deze titel slechts één keer subsidie worden aangevraagd.
Via stcrt-2026-29272
- **1.** De hoogte van de subsidie bedraagt 40% van de subsidiabele kosten.
- **2.** De hoogte van de subsidie bedraagt minimaal € 5.000 en maximaal € 100.000.
Via stcrt-2026-29272
- **1.** In afwijking van artikel 1.3 komen alleen kosten als bedoeld in artikel 1.3, onderdeel e, voor subsidie in aanmerking.
- **2.** Onverminderd artikel 1.4 komen de volgende kosten niet als subsidiabele kosten in aanmerking:
- - **a.** vervangingsinvesteringen;
- - **b.** investeringen in tweedehands systemen;
- - **c.** abonnementen en onderhoudscontracten.
Via stcrt-2026-29272
- **1.** De minister verdeelt het subsidieplafond op volgorde van rangschikking van de aanvragen om subsidieverlening.
- **2.** Indien aan twee of meer aanvragen in totaal een gelijk aantal punten is toegekend verdeelt de minister een aanvraag door middel van loting.
Via stcrt-2026-29272
- **1.** De minister kent aan een aanvraag een aantal punten toe op basis van de in bijlage 5 opgenomen lijst van investeringen.
- **2.** Indien een aanvraag meerdere investeringen bevat, wordt van deze investeringen samen een gemiddeld aantal punten berekend ten behoeve van de rangschikking.
- **3.** Aan een aanvraag van een landbouwer die biologisch gecertificeerd is als bedoeld in hoofdstuk V van verordening 2018/484 dan wel in omschakeling is naar biologische productie als bedoeld in artikel 10 van verordening 2018/484 wordt 1 extra punt toegekend.
Via stcrt-2026-29272
De termijn, bedoeld in artikel 2.11, tweede lid, onderdeel b, loopt af op 31 december 2028.
Via stcrt-2026-29272
Onverminderd artikel 2.11 beslist de minister afwijzend op een aanvraag om subsidieverlening, indien met de uitvoering van het project is gestart voordat de aanvraag om subsidie is ingediend.
Via stcrt-2026-29272
Onverminderd artikel 2.9 bevat de aanvraag om subsidie in ieder geval:
- - **a.** een financieringsplan;
- - **b.** een opgave van subsidies of vergoedingen die voor dezelfde activiteiten bij andere bestuursorganen zijn aangevraagd, onder vermelding van de stand van zaken daarvan;
- - **c.** als de aanvraag wordt ingediend door een biologische veehouder wordt een geldig Skal certificaat of een bevestiging van Stichting Skal of een andere erkende instantie overlegd overeenkomstig Hoofdstuk V van verordening 2018/848 dan wel een verklaring van een op grond van artikel 46 van verordening 2018/848 erkende instantie, dat het bedrijf in omschakeling is naar biologische productie.
Via stcrt-2026-29272
Onverminderd artikel 2.18, dient de aanvrager twaalf maanden na subsidieverlening een tussenrapportage in bij de minister. Deze tussenrapportage bevat een overzicht van de uitgevoerde activiteiten en de behaalde deelresultaten.
Via stcrt-2026-29272
Op de subsidie, bedoeld in artikel 5.10.2, eerste lid, zijn de regels inzake een subsidie van 125.000 euro of meer van toepassing.
Via stcrt-2026-29272
Deze titel en bijlage 5 vervalt met ingang van 31 december 2029, met dien verstande dat deze van toepassing blijven op subsidies voor deze datum zijn verleend.
Via stcrt-2026-29272
**Procedure als bedoeld in de artikelen 3.1.9 en 4.2.18 van de Regeling Europese EZK- en LNV-subsidies 2021**
Kopieën of volledig digitale documenten kunnen worden geaccepteerd als bewijsstuk. In deze bijlage worden de procedures vastgesteld voor documenten die in het kader van de uitvoering van de Regeling Europese EZK- en LNV-subsidies 2021 en verantwoording op grond van Verordening (EU) 2021/1060 van het Europees Parlement en de Raad van 24 juni 2021 houdende gemeenschappelijke bepalingen inzake het Europees Fonds voor regionale ontwikkeling, het Europees Sociaal Fonds Plus, het Cohesiefonds, het Fonds voor een rechtvaardige transitie en het Europees Fonds voor maritieme zaken, visserij en aquacultuur en de financiële regels voor die fondsen en voor het Fonds voor asiel, migratie en integratie, het Fonds voor interne veiligheid en het Instrument voor financiële steun voor grensbeheer en visumbeleid (PbEU 2021, L 231) en op grond van Verordening (EU) 2021/1139 van het Europees Parlement en de Raad van 7 juli 2021 tot oprichting van het Europees Fonds voor maritieme zaken, visserij en aquacultuur en tot wijziging van Verordening (EU) 2017/1004 (PbEU 2021, L 247) kunnen worden gebruikt.
**1 Typen documenten**
De volgende documenten worden als bewijsstukken geaccepteerd:
- - **a.** fotokopieën van originelen;
- - **b.** microfiches van originelen;
- - **c.** elektronische versies van originelen;
- - **d.** documenten die uitsluitend in elektronische versie bestaan, mits de gebruikte computersystemen voldoen aan aanvaarde beveiligingsnormen die waarborgen dat de bewaarde documenten voldoen aan de eraan te stellen wettelijke eisen en dat bij controles op deze documenten kan worden gesteund.
**2 Procedure voor het gebruik van de documenten, bedoeld onder 1, onderdelen a, b en c**
De in 1, onderdelen a, b en c, bedoelde bewijsstukken zijn geconverteerde documenten of gegevensdragers. Bij conversie van het origineel naar het geconverteerde document of gegevensdrager wordt aan de hieronder vermelde voorwaarden voldaan:
- - **•** alle gegevens worden overgezet;
- - **•** alle gegevens worden inhoudelijk juist overgezet;
- - **•** er wordt voor gezorgd dat de nieuwe gegevensdrager tijdens de gehele bewaartermijn beschikbaar is;
- - **•** de geconverteerde gegevens kunnen binnen redelijke tijd ge(re)produceerd worden en leesbaar worden gemaakt;
- - **•** er wordt zorg voor gedragen dat de controle van de geconverteerde gegevens binnen redelijke tijd kan worden uitgevoerd;
- - **•** de subsidieontvanger borgt tevens de authenticiteit van de geconverteerde bewijsstukken door onder andere een relatie te leggen met de overige bewijsstukken in het betreffende projectdossier. Bij een factuur bijvoorbeeld behoort ook een betaalbewijs, een bewijs van deelname of een bewijsstuk met betrekking tot de inkoopprocedure.
Het in samenhang bezien van de verschillende bewijsstukken strekt er mede toe de authenticiteit van het geconverteerde document of de gegevensdrager te waarborgen en dat hierop voor controledoeleinden kan worden vertrouwd.
Als de conversie op de juiste wijze gebeurt, is het in het kader van de verantwoording, niet meer noodzakelijk de bewijsstukken op de originele gegevensdrager te bewaren. Het geconverteerde bewijsstuk mag na conversie niet meer gewijzigd kunnen worden.
**3 Procedure voor het bewaren van stukken die uitsluitend in een elektronische versie bestaan, bedoeld onder 1, onderdeel d**
Indien een subsidieontvanger gebruik maakt van elektronische documenten waarbij uitsluitend een elektronische versie bestaat, worden de geautomatiseerde systemen voorzien van beheers- en beveiligingsmaatregelen die de betrouwbaarheid, authenticiteit en integriteit van de elektronische gegevens gedurende de gehele vereiste bewaartermijn waarborgen. Het is aan de subsidieontvanger om dit aan te tonen.
Voor een tweetal veel voorkomende situaties zijn de voorschriften hieronder uitgewerkt:
- - **1.** Digitale urenadministratie:
om aan de eisen van betrouwbaarheid, authenticiteit en integriteit van de elektronische gegevens te kunnen voldoen, moet de subsidieontvanger kunnen aantonen dat:
- - **•** de functiescheiding binnen het systeem wordt gewaarborgd;
- - **•** vaststellingen na accorderen door de leidinggevende niet meer te wijzigen zijn.
Het is aan de subsidieontvanger om dit aan te tonen.
- - **2.** Facturen die digitaal worden verzonden:
om aan de eisen van betrouwbaarheid, authenticiteit en integriteit van de elektronische gegevens te kunnen voldoen kan de subsidieontvanger via de onderlinge relatie met andere documenten (zoals een betaalbewijs) aantonen dat voor de controle kan worden gesteund op de digitale factuur.
Via stcrt-2024-19245
stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden als bedoeld in artikel 5.8.1 (begripsomschrijving overgangsgebieden N2000) en de score urgentie als bedoeld in de artikelen 5.8.2.7, vijfde lid en 5.8.4.7, vijfde lid.
| provincie | Groningen | score urgentie |
| Lieftinghsbroek (21)1 | 3,0 | |
| provincie | Friesland | score urgentie |
| Alde Feanen (13) | 3,0 | |
| Bakkeveense duinen (17) | 3,5 | |
| Duinen Ameland (5) | 4,0 | |
| Duinen Schiermonnikoog (6) | 3,5 | |
| Duinen Terschelling (4) | 3,5 | |
| Duinen Vlieland (3) | 3,0 | |
| Oudegaasterbrekken, Fluessen en omgeving (10) | 2,9 | |
| Rottige Meenthe & Brandemeer (18) | 3,5 | |
| Van Oordt's Mersken (15) | 3,0 | |
| Wijnjeterper Schar (16) | 3,0 | |
| provincie | Drenthe | score urgentie |
| Bargerveen (33) | 4,5 | |
| Drents-Friese Wold & Leggelderveld (27) | 5,0 | |
| Drentsche Aa-gebied (25) | 4,0 | |
| Drouwenerzand (26) | 3,0 | |
| Dwingelderveld (30) | 5,0 | |
| Elperstroomgebied (28) | 3,0 | |
| Fochteloërveen (23) | 5,0 | |
| Holtingerveld (29) | 4,0 | |
| Mantingerbos (31) | 3,0 | |
| Mantingerzand (32) | 3,5 | |
| Norgerholt (22) | 3,0 | |
| provincie | Overijssel | score urgentie |
| Aamsveen (55) | 4,5 | |
| Achter de Voort, Agelerbroek & Voltherbroek (47) | 3,0 | |
| Bergvennen & Brecklenkampse Veld (46) | 4,0 | |
| Boetelerveld (41) | 3,5 | |
| Borkeld (44) | 3,5 | |
| Buurserzand & Haaksbergerveen (53) | 4,5 | |
| De Wieden (35) | 3,5 | |
| Dinkelland (49) | 3,0 | |
| Engbertsdijksvenen (40) | 4,5 | |
| Landgoederen Oldenzaal (50) | 3,0 | |
| Lemselermaten (48) | 3,0 | |
| Lonnekermeer (51) | 4,0 | |
| Olde Maten & Veerslootslanden (37) | 3,5 | |
| Sallandse Heuvelrug (42) | 4,0 | |
| Springendal & Dal van de Mosbeek (45) | 3,5 | |
| Uiterwaarden Zwarte Water en Vecht (36) | 2,9 | |
| Vecht- en Beneden-Reggegebied (39) | 5,0 | |
| Weerribben (34) | 4,0 | |
| Wierdense Veld (43) | 4,0 | |
| Witte Veen (54) | 3,5 | |
| provincie | Gelderland | score urgentie |
| Bekendelle (63) | 3,0 | |
| De Bruuk (69) | 3,0 | |
| Korenburgerveen (61) | 5,0 | |
| Landgoederen Brummen (58) | 3,5 | |
| Lingegebied & Diefdijk Zuid (70) | 3,0 | |
| Loevestein, Pompveld & Kornsche Boezem (71) | 2,9 | |
| Rijntakken (38) | 3,0 | |
| Stelkampsveld (60) | 3,5 | |
| Veluwe (57) | 5,0 | |
| Willinks Weust (62) | 3,0 | |
| Wooldse Veen (64) | 4,5 | |
| provincie | Utrecht | score urgentie |
| Binnenveld (65) | 3,0 | |
| Botshol (83) | 3,5 | |
| Kolland & Overlangbroek (81) | 3,0 | |
| Uiterwaarden Lek (82) | 3,0 | |
| Zouweboezem (105) | 2,9 | |
| provincie | Noord-Holland | score urgentie |
| Duinen Den Helder – Callantsoog (84) | 3,5 | |
| Duinen en Lage Land Texel (2) | 3,5 | |
| Eilandspolder (89) | 3,0 | |
| Ilperveld, Varkensland, Oostzanerveld & Twiske (92) | 3,0 | |
| Kennemerland-Zuid (88) | 4,5 | |
| Naardermeer (94) | 4,0 | |
| Noordhollands Duinreservaat (87) | 5,0 | |
| Oostelijke Vechtplassen (95) | 4,0 | |
| Polder Westzaan (91) | 3,0 | |
| Schoorlse Duinen (86) | 4,0 | |
| Wormer- en Jisperveld & Kalverpolder (90) | 3,0 | |
| Zwanenwater & Pettemerduinen (85) | 3,0 | |
| provincie | Zuid-Holland | score urgentie |
| Coepelduynen (96) | 3,0 | |
| Duinen Goeree & Kwade Hoek (101) | 3,5 | |
| Meijendel & Berkheide (97) | 3,5 | |
| Nieuwkoopse Plassen & De Haeck (103) | 3,5 | |
| Solleveld & Kapittelduinen (99) | 4,0 | |
| Voornes Duin (100) | 4,0 | |
| Westduinpark & Wapendal (98) | 4,0 | |
| provincie | Zeeland | score urgentie |
| Canisvliet (125) | 2,9 | |
| Groote Gat (124) | 2,9 | |
| Kop van Schouwen (116) | 4,5 | |
| Manteling van Walcheren (117) | 4,5 | |
| Vogelkreek (126) | 2,9 | |
| Yerseke en Kapelse Moer (121) | 2,9 | |
| Zwin & Kievittepolder (123) | 2,9 | |
| provincie | Noord-Brabant | score urgentie |
| Biesbosch (112) | 3,0 | |
| Brabantse Wal (128) | 5,0 | |
| Deurnsche Peel & Mariapeel (139) | 5,0 | |
| Groote Peel (140) | 4,5 | |
| Kampina & Oisterwijkse Vennen (133) | 5,0 | |
| Kempenland-West (135) | 4,5 | |
| Langstraat (130) | 3,5 | |
| Leenderbos, Groote Heide & De Plateaux (136) | 4,0 | |
| Loonse en Drunense Duinen & Leemkuilen (131) | 4,5 | |
| Oeffelter Meent (141) | 2,9 | |
| Regte Heide & Riels Laag (134) | 3,5 | |
| Strabrechtse Heide & Beuven (137) | 4,0 | |
| Ulvenhoutse Bos (129) | 4,0 | |
| Vlijmens Ven, Moerputten & Bossche Broek (132) | 3,5 | |
| provincie | Limburg | score urgentie |
| Bemelerberg & Schiepersberg (156) | 3,0 | |
| Boschhuizerbergen (144) | 4,5 | |
| Brunssummerheide (155) | 3,0 | |
| Bunder- en Elslooërbos (153) | 3,0 | |
| Geleenbeekdal (154) | 3,0 | |
| Geuldal (157) | 4,0 | |
| Kunderberg (158) | 3,0 | |
| Leudal (147) | 3,0 | |
| Maasduinen (145) | 5,0 | |
| Meinweg (149) | 4,0 | |
| Noorbeemden & Hoogbos (161) | 3,0 | |
| Roerdal (150) | 3,0 | |
| Sarsven en De Banen (146) | 4,5 | |
| Savelsbos (160) | 3,5 | |
| Sint Jansberg (142) | 3,0 | |
| Sint Pietersberg & Jekerdal (159) | 3,5 | |
| Swalmdal (148) | 2,9 | |
| Weerter- en Budelerbergen & Ringselven (138) | 4,5 | |
| Zeldersche Driessen (143) | 3,0 | |
| Ministerie | van I&W | score urgentie |
| Grevelingen (115) | 3,5 | |
| Krammer-Volkerak (114) | 2,9 | |
| Noordzeekustzone (7) | 2,9 | |
| Oosterschelde (118) | 3,0 | |
| Voordelta (113) | 2,9 | |
| Waddenzee (1) | 3,0 | |
| Westerschelde & Saeftinghe (122) | 2,9 | |
| Ministerie | van Defensie | score urgentie |
| Witterveld (24) | 4,0 | |
1 De nummering tussen haakjes betreft de 162 aangewezen N2000 gebieden als vermeld op de website www.natura2000.nl.
Via stcrt-2023-29658
| **1 | 2 | 3** |
|---|---|---|
| **Product/activiteit | Omschrijving resultaat | berekeningsmethode** |
| 1. Uitwerking | ||
| a. uitwerking op het niveau van het samenwerkings-verband | Document met een inhoudelijke beschrijving van de uit te voeren activiteiten in het samenwerkingsverband met: a. een uitwerking op het niveau van het samenwerkingsverband voor onderstaande doelen: 1°. Reductie CO2-emissie uit veenweidepercelen of; 2°. Reductie ammoniakemissie in overgangsgebieden N2000; b. een beschrijving van de huidige situatie in het samenwerkingsverband in het licht van de doelen, bedoeld in onderdeel a; c. een beschrijving van de beoogde activiteiten op de percelen in het samenwerkingsverband zoals omschreven in onderdelen 5 en 6 van deze tabel; d. een beschrijving van de overige activiteiten van het samenwerkingsverband, zoals omschreven in onderdelen 1b t/m 4, die op effectieve en efficiënte wijze kunnen bijdragen aan het behalen van een van de doelen, bedoeld in onderdeel a; e. de verwachte uitkomsten van de activiteiten bedoeld in onderdelen 5 en 6; f. een beschrijving van de rol en de taken van de bij de uitvoering van het plan betrokken partijen; g. een kaart waarop is aangegeven op welke percelen de activiteiten, bedoeld in onderdelen 5 en 6, uitgevoerd gaan worden; h. (een inschatting van) de (neven)effecten op andere actoren binnen of buiten het projectgebied; en i. de planning van de uitvoering van het project. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten: per aanvraag; |
| b. bedrijfsplan per deelnemend agrarisch bedrijf of grondeigenaar | Document met een beschrijving van de activiteiten van een deelnemend bedrijf of grondeigenaar en de bijdrage die hiermee aan het beoogde doel geleverd wordt, waaronder: – onderbouwing keuze voor te ontwikkelen doelen en uit te voeren activiteiten, waarbij ook de opbouw van kennis en ervaring wordt toegelicht; – relaties met andere deelnemende bedrijven of partners; – begroting van de kosten van de activiteiten in onderdelen 5 en 6 van deze tabel; – een kaart waarin is aangegeven op welke percelen de activiteiten, bedoeld in onderdelen 5 en 6 worden uitgevoerd. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten: per deelnemend agrarisch bedrijf of grondeigenaar |
| c. uitwerking plan van samenwerkingsverband-watersysteem | Documenten met de beschrijving van de uit te voeren activiteiten in het samenwerkingsverband-watersysteem met: a. een uitwerking van de verwachte verbeteringen voor het watersysteem met daarvoor: 1°.een beschrijving van de huidige situatie waarbij de relatie met projecten om de grondwaterstand in het veenweidegebied te verhogen wordt toegelicht; 2°. een beschrijving van de knelpunten, die samenhangen met de in onderdeel 1° genoemde projecten, of de knelpunten zien op wateroverlast watertekort of de waterkwaliteit, en op welke manier die knelpunten worden weggenomen; 3°. een beschrijving van de beoogde activiteiten zoals omschreven in de onderdelen 7 en 8 en een inschatting van de verwachte resultaten; b. een beschrijving van de rol en de taken van de bij de uitvoering van het plan betrokken partijen; c. een inschatting van de (neven)effecten op andere actoren; d. de planning van de uitvoering van het project. Aantonen aan de hand van offerten, ondertekende offerten, factuur en betaalbewijs | Offerten: per aanvraag |
| 2. Begeleiding projecten | ||
| a. werven deelnemers | Voeren van individuele gesprekken met potentiële deelnemers om te komen tot afspraken over deelname aan het project of over het opstellen van een bedrijfsplan. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur betaalbewijs | Offerten: per potentiële deelnemer |
| b. begeleiden deelnemers | Begeleiding van deelnemers bij de uitvoering van het bedrijfsplan. Bepalen aan de hand van gemaakte bedrijfsplannen. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten: per deelnemer |
| c. Projectmanagement samenwerkingsverband-watersysteem | Begeleiding van de realisatie van het project tot verbetering van het watersysteem. Aantonen aan de hand van offerten, ondertekende offerten, factuur en betaalbewijs | Offerten |
| 3. Communicatie | ||
| a. communicatieplan | Document met een overkoepelend communicatieplan voor het project met aandacht voor: – producten – doelgroepen – begroting op basis van de productenlijst – fasering In het plan wordt expliciet aandacht besteed aan de bijdrage die het project levert aan de doelstelling van het project. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten |
| b. kleine bijeenkomst | Bijeenkomst van maximaal 15 personen; voorbereiding, facilitaire zaken en verslaglegging. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten per bijeenkomst |
| c. grote bijeenkomst | Bijeenkomst van meer dan 15 personen; voorbereiding, facilitaire zaken en verslaglegging. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten per bijeenkomst |
| 4. Rapportage | ||
| a. tussenrapportage | Document met inhoudelijke beschrijving van de voortgang van het project, evaluatie, leerpunten, evt. aanpassingen in het project. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten per tussenrapportage; |
| b. eindrapportage | Document met inhoudelijke beschrijving van de resultaten van het project, evaluatie en leerpunten. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | Offerten |
| 5. Niet-productieve investeringen veenweide | ||
| a. aanschaf en plaatsen van waterinfiltratie-systemen, zoals onderwaterdrainage of drukdrainage | Waterinfiltratiesystemen, zoals onderwaterdrainage en drukdrainage, die voldoen aan de KIWA beoordelingsrichtlijn 1411, zijn niet-productieve investeringen met als doel de grondwaterstand in veenweidepercelen te verhogen. Dit kan alleen op grasland, zowel op landbouwareaal als op niet-landbouwareaal. De drainagebuizen hebben een omhulsel van natuurlijk materiaal. Met de KIWA beoordelingsrichtlijn 1411 wordt gelijkgesteld een beoordelingsrichtlijn opgesteld door een onafhankelijke certificeringsinstelling in een andere lidstaat van de Europese Unie dan wel in een staat, niet zijnde een lidstaat van de Europese Unie, die partij is bij een daartoe strekkend of mede daartoe strekkend Verdrag dat Nederland bindt, welke beoordelingsrichtlijn vereisten bevat die ten minste gelijkwaardig zijn aan het niveau dat met de KIWA beoordelingsrichtlijn 1411 wordt nagestreefd. Voor berekeningen van de CO2 -emissie wordt bij drukdrainage alleen gerekend met de medium variant in het CO2-rekenmodel (www.nobveenweiden.nl/bevindingen). Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs | werkelijke kosten op basis van factuur en betaalbewijs |
| b. aanschaf en plaatsen van grondwaterpeil-buizen | Grondwaterpeilbuizen geven inzicht in de grondwaterstand in veenweidepercelen. Vanwege de benodigde datalevering zijn digitale meetsystemen noodzakelijk. Dit kan alleen op grasland, zowel op landbouwareaal als op niet-landbouwareaal. Aantonen aan de hand van offerteverzoek, offerten, opdracht, factuur en betaalbewijs. | Werkelijke kosten op basis van factuur en betaalbewijs |
| c. onderhoud waterinfiltratie-systeem en grondwaterpeil-buizen | Voor onderhoud ter zake van onderdelen 5a en 5b zijn geen jaarlijkse bijdragen voorzien maar kan per keer een factuur en betaalbewijs worden overgelegd. In de begroting van het project kan maximaal 10% van de subsidiabele kosten van 5a en 5b gezamenlijk worden opgenomen. | Werkelijke kosten op basis van factuur en betaalbewijs |
| 6. Uitvoeren beheeractiviteiten | ||
| a. geringere drooglegging | Het verschil tussen het peil rondom het perceel (in cm ten opzichte van het NAP) en de gemiddelde hoogte van het maaiveld van het perceel (in cm ten opzichte van het NAP) voor de periode van april tot en met september leidt tot de berekende subsidie. - De hoogte van het peil rondom het perceel, het peilvak of een deel daarvan, voor de genoemde periode is schriftelijk vastgelegd in bijvoorbeeld een peilbesluit, vergunning of ontheffing van het waterschap. – De hoogte van het maaiveld van het perceel is af te lezen op de AHN-viewer (www.ahn.nl). – De percelen moeten landbouwareaal en grasland betreffen. – Per samenwerkingsverband moet minimaal 90% van het areaal van deze percelen onder de definitie veenweidegebied vallen. Bij combinatie van deze beheeractiviteit met extensiveren (onderdeel 6b) wordt de subsidie voor deze beheeractiviteit berekend met de lagere referentie gewasopbrengst door extensiveren | Drooglegging is max. 40 cm: € 545 per ha/jr Drooglegging is max. 30 cm: € 790 per ha/jr Drooglegging is max. 20 cm: € 1.355 per ha/jr Combinatie met extensiveren (6b): bij 150 kg N dierexcretie/ha/bedrijf: 40 cm = € 450 per ha 30 cm = € 645 per ha 20 cm = € 1.105 per ha bij 100 kg N dierexcretie/ha/bedrijf: 40 cm = € 410 per ha 30 cm = € 585 per ha 20 cm = € 995 per ha |
| b. extensiveren melkveehouderijbedrijf | Het dierexcretie- en bemestingsvolume van het melkveehouderijbedrijf is maximaal 150 of 100 kg stikstof per ha landbouwareaal per bedrijf waarbij het gebruik van stikstofhoudende kunstmest niet is toegestaan. Voor de aanvraag gericht op extensivering in overgangsgebieden N2000 (paragraaf 5.8.4.): Voor de puntenberekening van de weidegang wordt gekeken naar de ecoactiviteit weiden. | Max. 150 kg N dierexcretie/ha per bedrijf: € 1.680 per ha/jr Max. 100 kg N dierexcretie/ha per bedrijf: € 2.430 per ha/jr |
| c. extensiveren akkerbouwbedrijf | Het bemestingsvolume van het akkerbouwbedrijf is maximaal 150 of 100 kg stikstof per ha landbouwareaal per bedrijf. Het akkerbouwbedrijf kan ervoor kiezen om alleen biologische gewasbeschermingsmiddelen en gewasbeschermingsmiddelen die zijn opgenomen in de Skal inputlijst te gebruiken. | Max. 150 kg N bemesting/ha per bedrijf: € 375 per ha/jr Max 100 kg N bemesting/ha per bedrijf: € 1.020 per ha/jr Max. 150 kg N bemesting/ha per bedrijf met gebruik van de Skal inputlijst voor gewasbeschermingsmiddelen: € 2.675 per ha/jr Max. 100 kg N bemesting/ ha per bedrijf met gebruik van de Skal inputlijst voor gewasbeschermingsmiddelen: € 3.130 per ha/jr Ingeval het akkerbouwbedrijf tevens de eco-activiteit rustgewassen aanvraagt worden de bovenstaande vergoedingen verminderd met € 105 per ha. |
| 7. Niet productieve investeringen watersysteem | ||
| a. aanleg, inrichten, aanschaf, plaatsen van investeringen die het watersysteem verbeteren | De niet-productieve investeringen in het watersysteem hangen samen met reeds genomen of nog te nemen maatregelen tot geringere drooglegging of plaatsing van waterinfiltratiesystemen. De investeringen zien op het oplossen van watertekort, wateroverlast of verminderde waterkwaliteit, die samenhangen met de verhoging van de grondwaterstand. Zoals vergroten van aanvoer- of afvoerwatergangen, aanleg van duikers, stuwtjes of natuurvriendelijke oevers. Investeringen in gemalen vallen hier niet onder Aantonen aan de hand van offerten, ondertekende offerten, factuur en betaalbewijs. Arbeidskosten worden aangetoond aan de hand van urenstaten. | Offerten |
| b. vergoeding grondaankoop | Het verschil tussen de kosten van aankoop en de restwaarde van grond, die ten behoeve van het project door een overheidsinstantie wordt aangekocht. Dit wordt vergoed tot maximaal 10% van de totale projectkosten. De (waarde van de grond bij aankoop en de restwaarde) wordt bepaald door een onafhankelijk taxateur. Aantonen aan de hand van taxaties, facturen, afschrift van de notariële akte van leveringen betaalbewijs. Arbeidskosten worden aangetoond aan de hand van urenstaten. | Taxaties of een publicatie van het Kadaster van de gemiddelde grondwaarde van landbouwgrond in de betreffende provincie. Een berekening van het verschil tussen de kosten van aankoop van grond en de restwaarde. In het geval de grond verandert in water kan in de aanvraag worden uitgegaan van een restwaarde van minimaal € 5.000,– per hectare. In het geval er op de grond een natuurvriendelijke oever wordt aangelegd kan in de aanvraag worden uitgegaan van een restwaarde van minimaal € 10.000,– per hectare |
| c. overige kosten transactie grondaankoop | Bij het aankopen van grond worden kosten gemaakt voor de taxateur, de notaris en het Kadaster. Aantonen aan de hand van offerten, ondertekende offerten, factuur en betaalbewijs. | Offerten |
| 8. Vergoeding waardedaling landbouwgrond | ||
| a. vergoeding waardedaling landbouwgrond | Bij het graven van nieuwe of het vergroten van bestaande aanvoer- of afvoerwatergangen of aanleg van natuurvriendelijke oevers verandert de functie of het gebruik van grond (landbouwgrond wordt water en/of een natuurvriendelijke oever). Vergoeding van de waardedaling van landbouwgrond vindt plaats op basis van taxatie door een onafhankelijk taxateur, waarbij 1 januari 2026 de peildatum is voor de waardebepaling. Aantonen aan de hand van taxaties, afschrift van de notariële akte en betaalbewijs. Arbeidskosten worden aangetoond aan de hand van urenstaten. | Taxaties of een publicatie van het Kadaster van de gemiddelde grondwaarde van landbouwgrond in de betreffende provincie. Een berekening van de waardedaling van de grond. In het geval de grond verandert in water kan in de aanvraag worden uitgegaan van een restwaarde van minimaal € 5.000,– per hectare. In het geval er op de grond een natuurvriendelijke oever wordt aangelegd kan in de aanvraag worden uitgegaan van een restwaarde van minimaal € 10.000,– per hectare. |
| b. overige kosten transactie waardedaling grond | Bij het verstrekken van een vergoeding voor de waardedaling van landbouwgrond worden kosten gemaakt voor de taxateur, de notaris en het Kadaster. Aantonen aan de hand van offerten, ondertekende offerten, factuur en betaalbewijs. | Offerten |
Via stcrt-2026-3966
| **gewascode 2024 | Rustgewasplus (hoofdteelt) op bouwland** |
|---|---|
| 233 | tarwe, winter- |
| 234 | tarwe, zomer- |
| 235 | gerst, winter- |
| 236 | gerst, zomer- |
| 238 | haver |
| 246 | karwijzaad |
| 247 | blauwmaanzaad |
| 258 | luzerne |
| 266 | grasland, tijdelijk |
| 314 | triticale |
| 346 | tagetes erecta (afrikaantje) |
| 347 | tagetes patula (afrikaantje) |
| 381 | teff |
| 382 | spelt |
| 428 | gele mosterd |
| 655 | zwarte mosterd |
| 666 | lijnzaad niet van vezelvlas (olievlas) |
| 669 | zwaardherik (aaltjesvanggewas) |
| 670 | japanse haver |
| 1022 | quinoa |
| 1037 | peterselie, productie |
| 1038 | peterselie, zaden en opkweekmateriaal |
| 1922 | koolzaad, winter (incl. boterzaad) |
| 1923 | koolzaad, zomer (incl. boterzaad) |
| 2652 | granen overig |
| 3504 | bladrammenas |
| 3510 | boekweit |
| 3514 | niger |
| 3517 | sarepta mosterd/caliente |
| 3519 | soedangras/sorghum |
| 6746 | beemdlangbloem, graszaad |
| 6750 | engels raaigras, graszaad |
| 6752 | festulolium, graszaad |
| 6754 | italiaans raaigras, graszaad |
| 6762 | klaver, rode, groenbemesting, vanggewas |
| 6763 | klaver, rode, klaverzaad |
| 6764 | klaver, witte, groenbemesting, vanggewas |
| 6765 | klaver, witte, klaverzaad |
| 6768 | overig graszaad |
| 6782 | rietzwenkgras, graszaad |
| 6784 | roodzwenkgras, graszaad |
| 6786 | timothee, graszaad |
| 6788 | veldbeemdgras, graszaad |
| 6790 | westerwolds raaigras, graszaad |
| 7123 | raapzaad, zomer |
| 7124 | raapzaad, winter |
| 7129 | rogge, groenvoedergewas |
| 7130 | rogge, korrelgewas |
| 7131 | rogge, groenbemesting, vanggewas |
Via stcrt-2025-36481
Categorie: Stalklimaat
Score: 17 punten
| **Investering | Toelichting | Sector | Resultaatindicator** | |
|---|---|---|---|---|
| **1 | Dakisolatie | Omschrijving Dakisolatie voor het gehele dak inclusief geïsoleerde lichtdoorlatende dakplaten met een R waarde: • > 3,5 voor blank vleeskalveren en rosé vleeskalveren (opfok) • > 3 voor overig rundvee Subsidiabel • Aanschaf en installatie van dakisolatie met minimaal brandklasse A1 of A2 Niet subsidiabel • Demontage huidige isolatie | Rundvee | R9/R16/ R44** |
| **2 | Waterverneveling op het dak met nozzels | Omschrijving Nozzels ten behoeve van waterverneveling op het dak. Subsidiabel • Aanschaf en installatie van watervernevelingssysteem met nozzels • Niet in combinatie met een geïsoleerd dak | Rundvee | R9/R16/ R44** |
| **3 | Automatisch gecontroleerde natuurlijke ventilatie (ACNV) | Omschrijving ACNV bestaat uit verticaal beweegbare gordijnen, die voor de ventilatieopeningen in de (zij)wanden te plaatsen zijn. Een klimaatstation en computer sturen de verticale gordijnen automatisch aan. Het systeem maakt het mogelijk om de luchtsnelheid in de stal te sturen. Het kan er enerzijds voor zorgen dat de ventilatie niet beperkt wordt bij hoge temperaturen en lage windsnelheden (om geen hittestress in de hand te werken). Subsidiabel Aanschaf en installatie van ACNV. Niet subsidiabel Mechanische stalventilatoren | Rundvee | R9/R16/ R44** |
| **4 | Nevelkoeling/water mistvernevelsystemen | Omschrijving Bij nevelkoeling is een leiding met sproeinozzels aangebracht buiten of binnen de stal. Door de nozzels wordt een fijne waternevel gemaakt. De druppels zijn zo klein dat ze snel verdampen. Door het verdampen onttrekken ze warmte aan de stallucht waardoor de lucht afkoelt. De verneveling dient direct te verdampen en er mag geen water op de vloer of dieren terecht komen. Het systeem wordt gebruikt om hittestress tegen te gaan. Subsidiabel Aanschaf en installatie van een vernevelingsysteem | Alle sectoren | R9/R16/ R44** |
| **5 | Conditionering van ingaande lucht (airco) | Omschrijving Aanwezigheid van conditioneringssysteem dat zowel kan verkoelen als verwarmen. Conditionering van lucht houdt in dat de temperatuur en de RV van de lucht wordt beïnvloed door middel van koeling, verwarming en/of bevochtiging. De lucht kan dus zowel in temperatuur worden verhoogd als verlaagd. Alleen koelen van de lucht door middel van vernevelen van water is dus geen conditionering, omdat de temperatuur alleen kan worden verlaagd. Hiermee is niet op temperatuur te sturen. Subsidiabel Aanschaf van en installatie van conditionerend systeem | Alle sectoren | R9/R16/ R44** |
| **6 | Water/lucht warmtewisselaar | Omschrijving De aanwezigheid van een warmtewisselaar in de aanvoeropeningen van de lucht zorgt ervoor dat de stal gekoeld en verwarmd kan worden. Geadviseerd wordt dat de warme aangevoerde buitenlucht afgekoeld dient te worden voordat de lucht tot de afdeling wordt toegelaten. De lucht behoort niet via een ventilatieplafond in de afdeling worden geleid omdat het koelend effect daarmee (in belangrijke mate) verloren gaat. Indirecte of spouwmuurluchtinlaat naar een centrale gang voldoen niet omdat het hier nagenoeg geen koelend effect heeft. Subsidiabel • Aanschaf en installatie van warmtewisselaar | Alle sectoren | R9/R16/ R44** |
| **7 | Pad cooling systeem | Omschrijving Pad cooling is een systeem om de ingaande stallucht te bevochtigen en zo koeler aan te laten voelen. De inkomende lucht wordt door zogenaamde Pad’s (in de luchtinlaat van de stal) geleid en besproeid met water. Het water in de Pad’s verdampt in de passerende lucht, waardoor de temperatuur in de stal daalt. De luchtvochtigheid neemt iets toe waardoor, in combinatie met de koelere lucht, de dieren prettiger kunnen ademen. De warme aangevoerde buitenlucht wordt afgekoeld voordat de lucht tot de afdeling wordt toegelaten. Subsidiabel Aanschaf en installatie van een pad cooling systeem. | Alle sectoren | R9/R16/ R44** |
| **8 | Vloerverwarming in ieder hok | Omschrijving Vloerverwarming in de hokken van jonge, zieke en/of zwakke runderen. De vloerverwarming wordt aangelegd in het volledige gedeelte bedoeld als ligruimte. Subsidiabel Aanschaf en installatie van vloerverwarming in ieder hok. | Runderen | R9/R16/ R44** |
| **9 | Ruimteverwarming boven de ligplaats | Omschrijving Ruimteverwarming boven elke ligplaats van de jonge, zieke en/of zwakke runderen. Kijk goed naar de capaciteit van het verwarmingselement ten opzichte van het gedeelte van het dierverblijf dat bedoeld is als ligruimte. Subsidiabel Aanschaf en installatie van ruimteverwarming boven de ligplaats (bijvoorbeeld een infraroodstraler). | Runderen | R9/R16/ R44** |
| **10 | Directe warmtebron, infrarood paneel, vloerverwarming en/of (vloer)koeling | Subsidiabel Aanschaf en aanleg van directe warmtebron, infrarood paneel, vloerverwarming en/of (vloer)koeling voor zeugen in de kraamruimte. | Varkens | R9/R16/ R44** |
| **11 | Zelf bedienbare douche | Omschrijving Een bedienbare douche welke boven de roosters sproeit waarbij de dichte vloer niet bevochtigd wordt. Een bedienbare douche kan door de varkens in het hok zelf worden ingeschakeld, bijvoorbeeld d.m.v. een drukplaat om hittestress te voorkomen. Subsidiabel Aanschaf en installatie van een bedienbare douche | Varkens | R9/R16/ R44** |
| **12 | Infraroodpanelen en/of vloerverwarming voor het verwarmen van jonge kuikens | Omschrijving Infraroodpanelen en/of vloerverwarming voor het verwarmen van jonge kuikens | Opfokleghennen en vleeskuikens | R9/R16/ R44** |
| **13 | Besproeiingssysteem op klimaat computer | Omschrijving Een automatische douche werkend op een temperatuursensor. Deze douche schakelt via de klimaatcomputer aan wanneer de temperatuur in de stal boven een bepaalde waarde komt om hittestress te voorkomen. Subsidiabel Aanschaf en installatie van: • een automatische douche • temperatuursensoren Niet subsidiabel Klimaatcomputer | Varkens | R9/R16/ R44** |
| **14 | Monitoringssensoren voor de gasconcentraties en temperatuur in varkensstallen | Omschrijving Sensoren die de temperatuur en/of gasconcentraties van bijvoorbeeld ammoniak en koolstofdioxide in varkensstallen monitoren. Subsidiabel Aanschaf en installatie van de sensoren. | Varkens | R9/R16/ R44** |
Categorie: Schuilplaatsen
Score: 17 punten
| **Investering | Toelichting | Sectoren | R-indicator** | |
|---|---|---|---|---|
| **1 | Schuilplaatsen | Omschrijving Aanschaf en aanleg van mobiele en natuurlijke schuilmogelijkheden voor dieren die buiten worden gehouden. Subsidiabel • Aanschaf en installatie van mobiele schuilmogelijkheden, zoals een (koe)parasol, schaduwdoek, windscherm of weidetent. • Aanschaf en aanleg van natuurlijke schuilmogelijkheden: plantgoed, bomen, struiken en windsingels in weilanden en uitlopen van dieren. • Kosten voor de aanleg van natuurlijke schuilmogelijkheden, zoals grondbewerking, aanplant/inzaaien ondergroei van boomstroken en boombescherming. | Alle sectoren | R9/R16/ R44** |
Via stcrt-2026-29272
Gewijzigde artikelen
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2021-42802
Via stcrt-2026-33577
Via stcrt-2026-33577
Via stcrt-2026-32025
Via stcrt-2026-32025
Via stcrt-2026-32025
Via stcrt-2026-29272